cz
cz
Zpět na projekty

Kaleido:
Z nuly na CNN během pár měsíců

kaleido vyvoj mvp
Na začátku byl nápad přinést radost a nové zážitky skupně, na kterou se často zapomíná. Během několika měsíců jsme pomohli Kaleidu na svět a rozdali radost do desítek domovů pro seniory.
Průzkum

Discovery

Flying Kale je start-up se zaměřením na inovace v socální péči - oboru, který trpí chronickou podinvestovaností, zároveň ale vzhledem ke stárnutí populace nabírá na významosti.

V rámci první fáze projektu jsme vybírali z několika konceptů na produkt a zjišťovali, který záměr je proveditelný technologicky a v rámci daného rozpočtu. Zaměřili jsme se na konkurenci a mezi domovy pro seniory jsme provedli základní průzkum, zda je o koncepty zájem.

Jasným vítězem byla virtuální realita pro seniory, která pomůže z aktivizovat paměť a přinese nové zážitky seniorům, aktivizačním pracovníkům se tak dostane do ruky nový terapeutický nástroj.

Spolu s Flying Kale jsme vytovřili koncept produktu Kaleido, plán rozvoje produktu, vývoje a způsobu otestování konceptu přímo v domovech.

MVP vývoj
Potvrzení konceptu

Proof of concept

Před spuštěním vývoje jsme potřebovali potvrdit několik předpokladů, na kterých Kaleido stojí. Jak budou senioři reagovat na virtuální realitu? Zvládnou s ní aktivizační pracovníci pracovat? Jak to bude s udržením pozornosti, výhou headsetů, připojením k internetu... a mnoho dalšího.

Vytvořili jsme dva virtuální výlety a tu nejjednodušší možnou formu aplikace a v horizontu týdnu jsme mohli vyrazit do domovů na testování. Od seniorů i pracovníků jsme se setkali s nadšenými rekacemi a věděli jsme, že tvorba MVP má smysl.

proof of concept
digitální inovace
Vývoj produktu

MVP

Na Kaleidu pracoval náš designový tým i vývojářský tým. Připravili jsme kompletní vizuální identitu produktu, user-experience a prostředí, ve kterém se výlety odehrávají a ovládají. To vše s přihlédnutím ke specifické cílovce.

Vývoj pro virtuální realitu následoval po pár týdnech. Naši vývojáři vytvořili aplikaci pro headsety Oculus, ale také back-en pro správu uživatelů, předplatného, výletů a všeho dalšího, co je pro provoz systému potřeba.

Po úspěšném testování nové aplikace jsme vypustili první headsety Kaleido do světa. Během spuštění se nám s klientem podařilo umístit přes 40 zařízení a projekt tak zažil raketový start.

vývoj virtulní reality
virtuální realita
Přijetí

Co je stejně podstatné jako čísla byly reakce uživatelů. Během pilotního procesu jsme sbírali data a vyhodnocovali zážitky seniorů. Doškali jsme se emotivních reakcí, včetně vět jako: „No to snad né, já zase stojím na nohou!“.

Reakce v číslech mluví jasně - přes 75% seniorů ohodnitili zážitek maximálním hodnocením, přes 80% z nich se podařilo v rámci zážitku rozhýbat.

Dlouho na sebe nenechala čekat ani mediální reakce - Kaleido probéhlo médii od Prima CNN pro Český rozhlas.

virtulní realita kaleido
virtuální realita média
Co dál?

Vývojem a spuštěním MVP nekončíme. Plánujeme další vývojová kola a nová překvapení pro seniory i pečující personál. Tým Kaleido zároveň pracuje na originálním interaktivním obsahu z mnoha destinací od cestování, po relaxaci na pláži nebo koncerty.

Kaleido je ryze český projekt, který pomalu vysíláme také do dalších zemí v Evropě, a jsme na to náležitě hrdí.

virtuální realita 1
virtuální realita 2
virtuální realita 3
virtuální realita 4

Děkujeme týmu Kaleido, perosnálu domovů i seniorům, kteří se podíleli na testování a definici produktu. 🤗🙏