cz
cz
Zpět

Zviditelněte svou appku v App Store

Marketing | Mobil - 15th Srpen 2018
Napsal/a Michaela Dvořáková

Mnozí z vás už v nějakém našem článku četli jak zviditelnit své webové stránky ve vyhledávačích. SEO (Search Engine Optimization) je dnes pro úspěšný web nutností.

Jak ale něco takového uplatnit i na vaši mobilní aplikaci?

Dostat svou aplikaci do obchodu není záležitost pár korun ani pár minut. Předchází tomu často složitý vývoj mobilní aplikace, její testování a teprve po velmi dlouhé pouti s vývojáři se dostává aplikace veřejnosti. Po takové námaze je jasné, že majitel aplikace by chtěl co největší počet stažení a co největší počet uživatelů. Pojďme si říct jak zařídit, aby aplikace nezapadla mezi těmi šesti miliony dalších aplikací, které jsou publikovány v Apple App Store a Google Play.

Stejně jako weby mají zmiňovanou zkratku SEO, aplikace nejsou nijak pozadu a můžeme se proto setkat s pojmem ASO (App Store Optimization). I zde platí několik pravidel, které mají vliv na umístění aplikace v obchodu.

3 základní principy ASO

Když v obchodě něco hledáme, zadáme do vyhledávače, tak jako tomu je u webových vyhledávačů, klíčová slova. Těmi může být například “running app” v případě, že chceme aplikaci, která monitoruje naše běžečké výkony. Apple povoluje až 100 znaků pro klíčová slova a 30 znaků na název. K aplikaci se v obchodě samozřejmě pojí také její popis. Ten však bohužel nemá na vyhledávání v App Store žádný vliv, takže nepomůže ani to, že bude klíčovými slovy doslova nabitý. Na druhou stranu má tento popis vliv na vyhledávání přes webové vyhledávače, takže pokud se někdo rozhodne hledat aplikaci přes Google, může být tento popis velice nápomocný. Proto ho nedoporučujeme opomíjet, ačkoliv v samotném obchodě toho moc nezmůže.

Dalším faktorem je počet stažení. Celkem logicky asi očekáváte, že aplikace s větším počtem stažení budou mít lepší pozice. A očekáváte správně. Čím více stažení, tím výš se aplikace bude zobrazovat.

V neposlední řadě vyhledávání vysoce ovlivňují recenze aplikace. Pokud publikujete nefunčkní aplikaci nebo aplikaci s nulovým přínosem, je jen otázkou času, kdy se vám od uživatelů začnou sypat špatné recenze. Nicméně tento mechanismus funguje i opačně. Dobře hodnocené profesionální aplikace dostanou dřív či později dobrá hodnocení a to je v pozicích ve vyhledávači hned posune o něco výš.

Tímto článkem jsou pokryty jen tři základní faktory. Po celém internetu najdete nespočet strategií a případových studií jak na ASO. Pokud však chcete úspěšnou aplikaci, neřešte její pozice až ve chvíli, kdy je dokončen její vývoj a vy zjistíte, že v obchodě appku sotva kdo najde. Připravte si kvalitní marketingový plán dopředu a promyslete propagacimonetizaci mobilní aplikace dřív, než do něčeho po hlavě skočíte.

Michaela Dvořáková
Napsal/a
Michaela Dvořáková
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield