cz
cz
Zpět

Vývoj mobilních webových aplikací

responzivní design
Mobil | Web - 13th Srpen 2014
Napsal/a balhar

Moderním trendem ve vývoji aplikací pro smartphony je dnes vývoj tzv. mobilních webových aplikací. Mezi výhody patří především zjednodušení a zrychlení vývoje, z čehož pak pramení nižší cena pro zákazníky, ale také snadnější odladění aplikací pomocí již existujících a časem prověřených programů, jako je například Google web developer tools.

V principu jde o naprogramování normální webové aplikace, která se posléze “přeloží” pro všechny požadované platformy, jako je například Android, iOS, Windows Phone, atd. Nutnost psát aplikace jednotlivě, odděleně pro všechny aplikace tím pádem mizí a vývoj jde rychleji – programátor nemusí psát tři (a více) ekvivalentní zdrojové kódy v různých jazycích.

Při vývoji lze ale narazit i na obtíže, přinášíme tedy několik rad a tipů pro vývoj webových aplikací přímo z “bitevního pole”.

Framework

Už od ranných pokusů o vytvoření mobilních aplikací používáme Phonegap a nemůžeme si ho vynachválit. Existuje pro něj mnoho pluginů, poměrně dobrá dokumentace a aktivní komunita. I přes to, že jsme se dívali i po alternativách, Phonegap pro nás jednoznačně vyhrál.

Návrhové vzory a principy

Jednou z prvních chyb, které jsme se dopustili, bylo zanedbání dodržování návrhových vzorů a principů (DRY, Model-View-Controller, …) při programování. Výsledkem byl špatný, neudržovatelný kód, který bylo nutné dlouze refaktorovat. Doporučujeme při vývoji využít knihovny, které pořádek v kódu zachovají. V Pixelfieldu používáme Backbone.js, u kterého si pochvalujeme hlavně jeho rychlost a eleganci.

Volba mobilního UI frameworku

Volba, která nám při práci na první mobilní aplikaci vytanula na mysl jako první, byl framework jQuery Mobile, což je mladší bratr známé knihovny jQuery. Rychle jsme ale narazili na problém s jeho rychlostí – aplikace byly, jednoduše řečeno, líné. Museli jsme se tedy poohlédnout po alternativě.

Ze všech možných variant jsme nakonec vybrali App Framework od firmy Intel, který je o poznání svižnější a je v mnohém podobný jQuery Mobile. Velmi dobře se doplňuje s Backbone.js, jelikož jednotlivé panely (obrazovky aplikace) se dají propojit s View u Backbone.

App Framework má okolo sebe bohužel mnohem menší komunitu, než jQuery, tudíž pokud narazíte při vývoji na problém, jste většinou odkázáni jen na stručnou dokumentaci a samotný zdrojový kód.

Profilový obrázek
Napsal/a
balhar
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield