cz
cz
Zpět

Rozhovor s Michalem, naším CTO

Aktuality - 6th Leden 2018
Napsal/a Michal Vávra

Jaký máš víkend?

Je skoro stejný jako všechny ostatní, pracovní. Právě dokončujeme jednu velkou mobilní aplikaci a v úterý ji spouštíme, tak vychytáváme poslední bugy.

Jak se ti daří vyvažovat pracovní a osobní život? Jde to vůbec?

Jak se to vezme. Můj pracovní život je s tím osobním hodně propojený. Snažím se nenosit si práci domů, ale pro klienty jsem neustále k zastižení a téměř pořád připraven řešit akutní problémy. Oddělit to úplně nejde, navíc ani úplně nechci, práce je můj život.

Co děláš když zrovna nemusíš programovat?

Takových chvil mnoho není, ale když už, tak se jdu buď projet na motorce anebo hraju v divadle, což není úplně typické na programátora, ale je to skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu a pak se lépe soustředit na práci.

Právě skončil jeden rok, co se pracovně nejvíc povedlo?

Povedl se prodej mobilních aplikací. V letošním roce jsem pracoval primárně na nich a využíval všechny vědomosti, co jsem doposud nasbíral. Primárně jsme dělali hybridní aplikace, které mám osobně nejraději kvůli jejich výhodám.

Kde vidíš příležitosti pro rok 2018? Rýsuje se nějaká převratná novinka? (PWA)

Největší novinkou je jednoznačně PWA, neboli progresivní webové aplikace. Není to kompletně zbrusu nová technologie, spíše lepší využití technologií současných, kde je jasně definováno, co má splňovat, jak se chovat a co používat. Na základě toho se provedly implementace do hlavních prohlížečů.

Když se bavíme o PWA, kdy bys mi ji doporučil namísto např. nativní aplikace?

Na to nejde jednoznačně odpovědět, vždy je potřeba znát konkrétní případ. Ale troufám si tvrdit, že mnoho aplikací by se na tom vystavět dalo. Největší výhodu vidím v tom, že se v jedné implementaci řeší naprosto všechny platformy – iOS, Android, ale i počítače s jakýmkoliv systémem.

Na druhou stranu, kde bys PWA určitě nepoužil?

Tak primárně na 3D hry nebo na hry, kde je potřeba vysoký výkon. Pak je vždy potřeba přemýšlet, jestli nějaký “nativní” prvek nebude lepči než webový. Třeba pokud je aplikace skoro celá založena na práci s mapou, pak je lepší ji založit na tomto nativním elementu a dopřát uživateli lepší zážitek. Ale vždy je to o srovnání pro a proti, nákladů, doby vývoje atp.

Jak se za poslední roky změnil vývoj mobilní apliací?

Hodně se rozšířil. Mobilní aplikace nejsou dnes jen na pozadí zájmu, je to již to, na co se většina lidí zaměřuje. Vývoj se pomalu přesová od nativních aplikací, kde je potřeba vše tvořit pro každou platformu zvlášť, k hybridním, kde se vyvíjí pro všechny platformy naráz. A to především kvůli nákladům a udržitelnost a také proto, že zde postupně padají limity. A letos se appky začnou stehovat přímo na net, viz PWA.

Rozvoj IT a jejich implementace do každodenního dne probíhá překotně. Jaké technologie posledních let nejvíc ovlivnily tvůj život?

Nejvíce mě ovlivnily technologie pro hybridní aplikace – platforma Cordova a framework Ionic. Především druhý jmenovaný se vyvíjí bleskovým tempem a jeho použití je den ode dne větší radost. Obrovky to urychluje práci při vývoji.

Pracujeme s klienty z celé Evropy, překvapil tě někdo svým jednáním?

Popravdě, nepřekvapil. Za svůj profesní život jsem jednal v obrovským množstvím lidí a jsem už zvyklý na cokoliv. Je to velice zajímavé poznávat takto lidi a učit se s nimi pracovat. Na začátku je vždy nejdůležitější co nejrychleji zjistit, jaký styl spolupráce jim vyhovuje a na to co nejdříve najet. Jen tak je možné je udržet v dobré náladě.

Jak podle tebe dokáže nálada ovlivnit výsledek projektu?

To je hodně důležité. Když v týmu panuje špatná nálada, tak se to mezi kolegy přenáší a ovlivňuje. Tím se snižuje takový “přirozený drive”, kdy se každý snaží udělat něco navíc, aby to bylo lepší. Ale je jasné, že to nemůže být zas přespříliš uvolněné, to by taky nikdo nic neudělal. Je potřeba najít správnou rovnováhu, aby byla pro lidi práce koníčkem.

Dal sis do nového roku nějaká předsevzetí?

Nedal. Nejsem člověk, co potřebuje zásadní časové zlomy, aby něco měnil. Když něco chci, tak to udělám nebo změním. Někdy to nejde úplně jednoduše, ale pořád je to lepší, než čekat na dobu jednou za rok, abych se mohl na povel změnit.

Profilový obrázek
Napsal/a
Michal Vávra
Podobné příspěvky
Virtuální cestování pro seniory: Rozjíždíme první produkt pro Flying Kale
Aktuality | Design - 9th Únor 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
AppParade očima Pixelfieldu
Aktuality - 3rd Červen 2019
Napsal/a Michaela Dvořáková