cz
cz
Zpět

Psychologie barev

psychology of color
Aktuality | Design - 8th Březen 2016
Napsal/a Mario Carpe

Psychologie barev je obor, který se zaměřuje na analýzu vlivu barev na vnímání a chování člověka. Z čistě lékařského hlediska je to stále nedospělá věda v hlavním proudu současné psychologie. Jak její poznatky využít při tvorbě webových stránek?

Tato studie vnímání barev je  všeobecně platná v designu, módě, značení, umění a reklamě. Nesmíme zapomínat, že volba barvy je pro značku mnohdy rozhodujícím krokem.

Psychologie barev od Evy Heller je v současné době zásadní dílo, zabývající se tímto tématem. Tato kniha se zabývá vztahy mezi barvami a našimi pocity a ukazuje, že nejsou kombinovány náhodně, protože asociace, které se s nimi pojí, nejsou pouze záležitostí vkusu, ale univerzálními zkušenostmi, které jsou hluboce zakotveny v našem jazyce a v našem myšlení.

Seznam barev, jejich význam a co nám může přinést jejich použití tak můžete snadno využít ve svých projektech a je to dokonce žádoucí.

Colors In Bloom series. Backdrop of fractal color textures to complement your design on the subject of imagination creativity and design

Seznam barev

Bílá symbolizuje čistotu, nevinnost, optimismus. Její použití očišťuje mysl na nejvyšší úroveň.

Žlutá je barva spojená s inteligencí, inovací, ale také se zvýšenou opatrností. Napomáhá duševní stimulaci, ale může přinášet také vyčerpání, protože povzbuzuje k přílišné mentální aktivitě.

Oranžová symbolizuje energii. Zvyšuje výkon, ale může vyvolávat také úzkost.

Červená barva je par excellence síly, moci, vášně, vitality ale také agresivity. Využívá se pro podporu metabolismu a pomáhá překonávat deprese.

Fialová je synonymem klidu. To je užitečné v boji proti duševním a nervovým problémům, i když její dlouhodobé působení může vyvolávat negativní myšlenky.

Modrá je vztahována k pravdě, vážnosti, věrnosti, upřímnosti a zodpovědnosti. Ztišuje mysl a rozptyluje obavy. Přebytek může způsobit deprese.

Zelená je barva rovnosti, obnovy přírody a tradic. To je využíváno zejména v boji proti vyčerpání. Má moc vyvažovat emoce a revitalizovat.

Šedá je barva míru, houževnatosti, tvořivosti a symbolizuje úspěch.

Černá je barva elegance, ticha a moci. Vyjadřuje klid a ticho. Někdy může působit až nepřístupně a zastrašovat.

V závěru je nezbytné upozornit na to, že se nejedná o uzavřený výčet a koncept, protože v rámci různých barev existují další tóny a hierarchie a vše se vzájemně ovlivňuje.

Mějte toto na paměti, když budete schvalovat barvy pro váš projekt. Nejste si jisti, jak Váš web působí? Obraťte se na nás a využijte naše zkušenosti nejen s barvami. 

Profilový obrázek
Napsal/a
Mario Carpe
Podobné příspěvky
propagace proof of concept
Propagace MVP a Proof of Concept
Design | Proof of Concept | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield