cz
cz
Zpět

Proof of Concept: Kompletní průvodce pro startupy

Design | Proof of Concept | Start-upy - 13th Únor 2020
Napsal/a Tým Pixelfield

Hlavním poselstvím této příručky o Proof of Concept pro startupy a podnikatele je:

Ze všeho nejdřív si ověřte své domněnky a hypotézy o proveditelnosti a užitečnosti vašeho produktového nápadu!

Toto je nutné provést ještě před tím, než započne produktový design a samotný vývoj mobilních aplikací.

V tomto článku se dozvíte:

proof of koncept a MVP
Pojmy Proof of Concept, prototyp a MVP se často zaměňují, a to je špatně. Tento článek vám vysvětlí jejich průniky i odlišnosti.

Co je to Proof of Concept (PoC)?

Proof of Concept (PoC) je zjišťování, jestli je produkt realizovatelný a zda má naději uplatnit se na trhu. Je váš nápad praktický? Přináší opravdu jedinečnou hodnotu cílové skupině? Budou uživatelé chtít váš produkt nebo službu skutečně používat? Za jakou cenu?

Proof of Concept je jednou ze základních složek Lean Startup přístupu – metodologie, které by se měli všichni vývojáři pro startupy držet, aby nápad dotáhli k úspěšnému spuštění.

mvp-build-measure-learn-cyklus
Build-Measure-Learn cyklus je jedním ze základních principů Lean Startup přístupu. Ovšem než se dostanete ke kroku “build”, měli byste si nejprve promluvit s cílovou skupinou a získat co nejvíce zpětné vazby na vás produktový koncept.

Čím se Proof of Concept liší od prototypu a MVP?

Jak již bylo řečeno, Proof of Concept slouží k ověření funkčních a technických hypotéz. Každý vývoj mobilních aplikací by měl tímto krokem začínat. Jestliže se produktový koncept prokáže jako realizovatelný a životaschopný, můžete se vrhnout na prototypování a UX/UI design.

Prototyp má ve srovnání s PoC konkrétnější obrysy. Výstupem prototypování je obvykle zjednodušená verze vašeho produktu vhodná zejména pro uživatelské testování. Měli byste ho využít k identifikování nejlepší varianty uživatelského rozhraní a user experience na základě zpětné vazby reálných uživatelů.

MVP prototyp proof of concept
Prototyp vám umožní získat konkrétnější zpětnou vazbu od reálných uživatelů, zejména co se týče UX/UI designu.

Minimum Viable Product (MVP) se nachází o pár kroků dál. Vývoj MVP by měl začít definicí té nejjednodušší verze vašeho produktu, která už uživatelům přináší alespoň část vaší core value, je v souladu s vaší misí a je připravena pro vstup na trh.

V podstatě to znamená, že MVP už musí být dostatečně vizuálně atraktivní, užitečné, použitelné a funkční, abyste jej mohli vypustit do světa a přilákat k němu první uživatelé, vaše early adopters.

Co to je MVP
Minimum Viable Product je připravený jít na trh. Pravděpodobně s ním nevydobyjete postavení lídra na trhu, ale MVP už musí vytvářet dostatečnou přidanou hodnotu, aby bylo užitečné a pozitivně přijaté vašimi early adopters.

Proč startupy potřebují Proof of Concept?

Hlavní účel provádění Proof of Concept je ověřit, že má produktový koncept reálnou šanci na trhu přežít. Výstupem PoC je tak v zásadě odpověď “ano”, nebo “ne”, a to je právě ten důvod, proč se do něj mnozí podnikatelé zdráhají pustit – bojí se, že by jejich milovaný nápad na produkt mohl skončit ještě dříve, než začal.

Takové obavy jsou ale velmi nebezpečné. Mějte na paměti, že selhání nikdy nepřichází příliš brzy! Můžete mít v hlavě úchvatný startup nápad a vaši partneři, kolegové a známí vám ho mohou vychvalovat do nebes. Pokud se ale budete vyhýbat onomu klíčovému PoC “pohledu do zrcadla”, nikdy si nemůžete být jistí, že váš nápad na appku je technicky proveditelný a trh ho přijme dobře.

proces MVP
Ověření konceptu vám může ušetřit hromadu času a peněz, které byste jinak promrhali v prototypovací fázi a finálním vývoji.

Jak ukazuje tento obrázek, Proof of Concept slouží k ověření toho, že je váš nápad realistický a dokáže skutečně generovat cílovou hodnotu. Pokud se vrhnete hned na UX/UI design, prototypování a vývoj mobilních aplikací, existuje velká šance, že promrháte obrovské prostředky na stavbu produktu, který přitom od základu nedává smysl nikde jinde než ve vaší kanceláři.

Návod:
Jak na Proof of Concept v 5 krocích

Máme pro vás seznam pěti Proof of Concept kroků, které by měli provést všichni vývojáři pro startupy a každý projekt, jehož jádrem je vývoj mobilních aplikací:

 • Prokažte potřebu
 • Propojte problémy a řešení
 • Získejte zpětnou vazbu na praktické výhody
 • Pokryjte praktické náležitosti
 • Poučte se a připravte se na prototypování

Krok 1: Prokažte potřebu

Potřebují lidé opravdu váš produkt? Proč? Než se začnete zamýšlet nad detaily vašeho řešení, měli byste nejprve investovat váš čas a energii do důkladného zkoumání konkrétních problémů vaší cílové skupiny, nebo různých jejích segmentů.

Identifikujte problém, který chcete řešit. Zamyslete se nad tím, jaká skupina lidí je tímto problémem dotčena. Definujte si trable, se kterými se lidé potýkají, a upřímně se zamyslete nad tím, jestli je tohle skutečně něco, pro co je třeba přijít s novým řešením.

Krok 2: Propojte problémy a řešení

Brainstormujte s vaším týmem nad možnými přístupy k řešení problémů, které jste si identifikovali v předchozím kroku. Až přijdete na několik návrhů řešení pro každý problém, zamyslete se nad jejich technologickou schůdností, unikátní hodnotou, jež mají přinášet, potřebnými náklady a časovou náročností.

Výsledkem tohoto kroku by měl být seznam problémů propojený se seznamem nejlepších řešení, která jsou všechna natolik proveditelná a užitečná, že stojí za to je zahrnout do finálního produktu.

Krok 3: Získejte zpětnou vazbu na praktické výhody

Jděte zpět za svou cílovou skupinou a projděte s nimi řešení, na která jste přišli, abyste ověřili, že jim skutečně přinesou kýženou hodnotu.

Jedná se opravdu o efektivní řešení daných problémů? Jsou vaše řešení praktická, užitečná a pohodlná? Otestujte pořádně své domněnky a zkuste se nenechat ovlivnit vlastním zápalem pro vaše řešení. Pokud se váš koncept ukáže být neužitečným pro cílovku, vraťte se o krok zpět.

Krok 4: Pokryjte praktické náležitosti

Gratulujeme, našli jste ta správná řešení problémů vaší cílové skupiny, skvělá práce! Dosud jste se ale dívali na vaše řešení zejména z perspektivy koncových uživatelů.

Než se pustíte dál, musíte ještě jednou dobře zvážit technickou proveditelnost a finanční udržitelnost vašich řešení. Přemýšlejte nad schopnostmi a kapacitami, které budou potřeba, nad zdrojem příjmu, cenovou politikou a propagací finálního produktu. Pokuste se přijít na kloub všem překážkám, než uděláte další krok.

Krok 5: Poučte se a připravte se na prototypování

Hlavním smyslem provádění Proof of Concept je získání užitečné zpětné vazby a co největšího poučení pro další nákladné fáze UI&UX designu a vývoje produktu.

Dbejte na to, aby se z Proof of Concept nestala jen jedna z mnoha položek na vašem Lean Startup checklistu. Pokud jsou výsledky zklamáním, seberte odvahu a celý nápad hoďte za hlavu. Nebojte, jestli jste dokázali přijít s tímto brilantním konceptem, určitě brzy vykoumáte něco ještě mnohem přínosnějšího a zároveň realističtějšího!

Pokud se váš koncept ověřil, stejně si dejte na čas a pořádně si sepište všechna poučení z této fáze – budou se vám náramně hodit, až dojde na prototypování a vývoj MVP.

5 reálných příkladů Proof of concept a co z nich vyplývá

Než vás necháme pustit se do práce, pojďme se podívat na tři příklady realizace Proof of Concept před tím, než přijde na samotný vývoj mobilních aplikací.

 • E-learningová aplikace pro podnikatele
 • VR cestování pro seniory
 • Aplikace pro půjčování RC letadel

E-learningová aplikace pro podnikatele

Nápad:

Představte si, že se chcete pustit do vývoje e-learningové aplikace pro podnikatele a freelancery. Máte v hlavě digitální produkt šitý na míru náročnému pracovnímu tempu, který umožní uživatelům osvojovat si důležité profesní dovednosti postupně skrze krátké výukové moduly v mobilu mezi schůzkami.

proof of concept priklad
Zdroj: https://www.pexels.com/photo/photo-of-man-in-white-dress-shirt-holding-phone-near-window-859265/

Proof of Concept:

Spojíte se se startupovým inkubátorem nebo coworkingem, abyste nabídl jejich členům krátké intenzivní výukové “schůzky” kdykoliv, kdy se jim to bude zrovna hodit. Můžete si zřídit svou výukovou stanici v jedné ze společných místností a nechat lidi přicházet za vámi na rychlou osobní výuku (samozřejmě zdarma).

Zjistíte tak, jestli je váš koncept dynamického učení rozmělněného během dne dává cílové skupině smysl. Můžete se jich také zeptat, jak by ocenili digitální verzi vašeho konceptu. Teprve potom, co dostanete pozitivní zpětnou vazbu na tento rychlý test, by se měla do hry vložit UX design agentura, aby vám pomohla s prototypováním aplikace.

VR cestování pro seniory

Nápad:

Představte si, že chcete přinést seniorům v pečovatelských zařízeních pohltivé, zábavné zážitky formou virtuálního cestování. Váš plán je nabídnout domovům pro seniory lehké a pohodlné VR headsety včetně licence na vaše cestovatelské zážitky, které budou šité na míru potřebám seniorů.

Proof of Concept:

Této výzvě jsme nedávno čelili ve spolupráci s naším partnerským startupem Flying Kale. Přístup, který naši vývojáři pro startupy zvolili, spočíval v oslovení několika pečovatelských zařízení s naším produktovým nápadem a domluvení schůzek a uživatelského testování ve dvou z nich.

Během těchto dvou setkání jsme ověřovali naše hypotézy týkající se jak perspektivy domovů pro seniory, tak i samotných koncových uživatelů – jejich klientů. Zkoumali jsme, jak senioři reagují na cestovatelské 360 video-sekvence a na VR headset, který jsme vybrali. Zpětná vazba byla velmi pozitivní, a to jak od domovů, tak od samotných seniorů. Proto jsme se rozhodli definovat MVP, které naši vývojáři pro virtuální realitu brzy přivedou k životu.

proof of concept startup
Vyzkoušet s cílovou skupinou pár 360 videí – ano, tak snadné to může být! Tohle je obrázek z našeho Proof of Concept uživatelského testování pro Flying Kale.

Aplikace pro půjčování RC letadel

Nápad:

Chcete umožnit nadšencům do modelaření, aby se vyhnuli kupování a údržbě drahých velkých RC modelů, když si je mohou půjčit od dalších nadšených hobíků na den nebo dva. Finálním produktem by měla být pohodlná, vizuálně atraktivní mobilní aplikace.

priklad proof of concept
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=XMilHdBYZzA

Proof of Concept:

Touhle dobou už určitě dobře víte, že dobrým PoC by v tomto případě nebyl prototyp mobilní aplikace. Místo toho byste měli vytvořit jednoduchou landing page (co nejrychleji), která bude komunikovat hlavní přínos vaší služby.

Dbejte na to, aby landing page směřovala ke call-to-action (CTA) v podobě zanechání emailové adresy, abyste sbírali kontakt na potenciální early adopters. Podpořte návštěvnost PPC kampaní a analyzujte výsledky a konverzní poměr, abyste si určili, zda je po vaší službě dostatečná poptávka. Teprve pokud se toto potvrdí, můžete zahájit vývoj mobilní aplikace.

Proof of Concept z pohledu investora

Jak vypadá potvrzení konceptu z hlediska investora? Zeptali jsme se kolegů z investiční skupiny J&T VENTURES.

„V rámci naší investiční strategie většinou investujeme do společností ve fázi Seed. Každou investiční příležitost vyhodnocujeme individuálně a komplexně.

Z pohledu PoC vybrané investiční příležitosti je pro nás důležité vidět tři věci:

 • jasně definován use case (k čemu a jak je možné dané řešení využít),
 • business case (hodnotová propozice pro zákazníka – kolik ušetří času, peněz).
 • a zatřetí je to jasně prokázán product-market-fit.

Ten záleží na konkrétním business modelu, ale obecně nás zajímá:

 • počet zákazníků / uživatelů, jejich růst na meziměsíční bázi,
 • výška churn rate, testimoniály.

Zároveň si v rámci investičního procesu děláme referenční setkání s vybranými zákazníky a partnery. Tam jde primárně o ověření business case a nakolik je řešení tzv. “Nice-to-have” bez větší přidané hodnoty.

Nepotvrzený product-market-fit a nejasně definovaný business case jsou zároveň nejčastější důvody, které nás odradí od investice.“

J&T Ventures

Shrnutí a jak s Proof of Concept začít

V jedné větě je Proof of Concept vaším prvním krokem k finálnímu produktu. A to krokem zcela zásadním, pokud si ceníte svého času a finančních prostředků!

mvp proof of concept
Než se vrhnete na prototypování nebo dokonce definici Vašeho MVP, vždy nejprve svůj nápad na aplikaci ověřte formou PoC. Zdroj: https://techjury.net/blog/what-is-proof-of-concept/#gref

Než se do hry vloží vývojáři pro startupy a než přijde na UX/UI design, prototypování a vývoj mobilních aplikací, vydejte se ven z kanceláře za svou cílovou skupinou, studujte jejich problémy a ověřte užitečnost a proveditelnost řešení, která jste pro tyto problémy vymysleli.

Pokud výsledky nejsou slibné, nevadí, je lepší podívat se pravdě do očí teď, než po několika měsících vývoje. Nezapomeňte – selhávat (a učit se) co nejrychleji je nejdůležitejším procesem startupového života!

Pokud se chcete poradit, jak nejlépe přistoupit k Proof of Concept pro váš nápad na aplikaci, ozvěte se nám, naši vývojáři pro startupy vám rádi pomohou.

Užitečné odkazy

Profilový obrázek
Napsal/a
Tým Pixelfield
Podobné příspěvky
lean canvas
Lean Canvas: Co to je, využití a vzor
Proof of Concept | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
propagace proof of concept
Propagace MVP a Proof of Concept
Design | Proof of Concept | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield