cz
cz
Zpět

Proč je Váš web na pytel

Marketing | Web - 11th Červen 2015
Napsal/a Filip Háša

Velikost české internetové populace byla v dubnu 2015 více než 6,5 milionu reálných uživatelů. Průměrně navíc trávíme na internetu už téměř dva dny v měsíci. Přesto hodně firem dokáže on-line úspěšně ignorovat, nebo ho dělat špatně. Co jsou nejčastější chyby, na které jsme narazili? Většina z nich vyplývá už z přístupu vedení nebo marketingového oddělení.

Protože nevíte, co chcete

Stanovte si jasný cíl, kterého chcete webem dosáhnout. Řada webů končí zklamáním díky tomu, že jeho tvůrce neví, co mu má daný web přinést. Má být web čistě imageová záležitost? Potřebujete nové klienty? Chcete si zavázat ty současné? Jak bude Váš web zapojen do dalších forem propagace, které využíváte?

Pokud si jasně definujete, že Vás web má v určitou fázi například generovat určité množství poptávek, mnohem lépe se Vám bude přemýšlet o celkové struktuře webu, vzhledu, funkcích a jeho propagaci. S tím je samozřejmě spojena druhá část – vyhodnocování. Mějte vždy jasná data o tom, jak se Vaši uživatelé na webu chovají. Vyhodnocujte, vylepšujte! Neusněte na vavřínech.

Protože je Vám to putna

Pokud něco děláte, dělejte to pořádně. A u webu to platí také. V široké konkurenci ve vyhledávačích a na internetu obecně je snadné zapadnout. O tom, kterou záložku si uživatel nechá otevřenou a kterou zavře, mohou rozhodovat zdánlivé maličkosti, proto věnujte pozornost každému detailu.

Než začnete řešit barvu Vašeho webu, font nebo cokoliv jiného, prosím, zaměřte se nejprve na obsah! Co uživatel na Vašem webu hledá? Jaké informace a služby mu můžete poskytnout navíc? Proč se bude na Váš web vracet? Pokud se nechcete webem zabývat vážně, nemusíte ho dělat vůbec.

Šetříte tam, kde nemáte

Rozhodně nešetřete na fotkách a psaní textů. Pokud chcete mít užitečný web a nemáte k dispozici dostatečné prostředky na to, abyste si mohli dovolit do webu pořádně investovat, šetřete jinde než zde! Profesionál Vám poradí, kde se dá ušetřit a jak web postavit tak, abyste neosekávali to podstatné.

Vaše webová stránka je často to první, s čím se klient setkává. Asi ani nemá smysl psát o tom, že první dojem Vám může klienta získat i odradit. Platí to na webu stejně jako kdekoliv jinde. Uvědomte si, jak na klienta chcete působit a jaké signály mu chcete vyslat. Buďte osobití, buďte sví a buďte originální.

Jste sobečci

Myslíte na to, co od webu chcete Vy a jak si to usnadnit. Chcete poptávky, kontakty, objednávky, ale co chce Váš návštěvník? Zaměřte se na to, v čem je Vaše společnost dobrá. Raďte, učte, sdílejte. Buďte aktivní a snažte se Vašem návštěvníkovi nabídnout trochu péče navíc. Vyplatí se to.

Neusnadňujte se práci na webu tím, že uděláte homepage a pak tak nějak upatláte zbytek. Uvědomte si, s jakým cílem a odkud budou Vaši návštěvníci chodit. Přemýšlejte nad tím, že homepage není vždy místo, kam se uživatel dostane! Vyhodnoťte všechny zdroje návštěvnosti a připravte pro ně atraktivní landing pages. Uvědomte si, které podstránky Vašeho webu jsou skutečně důležité, a věnujte se jim.

Nenecháte si poradit

Nechte si poradit od těch, co se webem zabývají jako svým živobytím. Pomohou Vám nejen ujasnit si postupy a metody, kterými chcete daného výsledku dosáhnout, ale mohou také přinést novou perspektivu ohledně propagace Vašeho podnikání.

Netrvejte za každou cenu na tom, co znáte a co Vám vždy fungovalo. On-line svět má svoje specifika a je potřeba Vaši prezentaci a komunikaci v digitálním světě těmto trendům přizpůsobit. Nebojte se nových nápadů a nesnažte se jen kopírovat to, co jste viděli u konkurence.

Je libo čistý a moderní design?

Nic proti, ale vzhled Vašeho webu by se měl zakládat na vizuální identitě Vaší společnosti a měl by ji posilovat. Nemáte ji? Tak to napravte! Web musí být zapamatovatelný a rozlišitelný v záplavě Vaší konkurence. Již jsem zmiňoval důležitost propojení Vašich on-line a off-line kampaní. Se vzhledem to je stejné. Pokud je Váš požadavek pouze jednoduchý a čistý design, jdete na to špatně. Logo samo to nezachrání.

Webovky, hotové, vyřízené

Uvědomte si, že web je jen základ pro Váš digitální marketing. Pokud chcete, aby byly Vaše stránky opravdu přínosem pro Vaše podnikání, budete do nich muset i nadále pravidelně investovat. Buď finančně, nebo časově, ale patrně obojí.

Váš web s Vámi musí stále růst. Připravte si plán, nepublikujte obsah podle toho, jakou máte zrovna náladu. Myslete na Vaše on-line kampaně. Zhodnoťte opravdu pečlivě, jaké kanály jsou pro Vás a jaké ne a investujte do těch, které Vám přivedou relevantní návštěvnost. Sledujte a upravujte Vaše (nejen) PPC kampaně tak, abyste co nejefektivněji využili investované prostředky, protože jak pravil kolega Vaněček: ,,Nacpat Googlu peníze umí každej.“

https://s3.amazonaws.com/uploads.hipchat.com/202056/1768986/05wpVquuZVbJo63/56010595.jpg

Víte, že je Váš web na pytel, ale nevíte, jak z toho vybruslit? Obraťte se na nás.

Filip Háša
Napsal/a
Filip Háša
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield