cz
cz
Zpět

Přestaňte plýtvat penězi na nápady vytvořené v izolaci

Obchod - 4th Červenec 2019
Napsal/a Filip Háša

Pár dní zpátky jsme měli schůzku s klientem ohledně řízení našich projektů. Během schůzky bylo potřeba hodně věcí vysvětlit, protože se ukázalo, že naše nabídka je naprosto odlišná od všech ostatních firem, které se výběrového řízení také zapojily. Jak je tedy možné, že osmnáct let po publikaci agilního manifesta, si naše odvětví agilní myšlení stále neosvojilo?

Jednou z největších mylných představ ohledně agilního přístupu je pocit, že se jedná o “punkový” a neorganizovaný přístup k práci. Abych byl upřímný, také jsem měl podobný pocit, když jsem si myslel, že to znamená nechat veškerou organizaci na týmu a jen čekat na výsledky. Jistě, schopnost zorganizovat si práci je jedním z hlavních principů agilních frameworků, ale nemělo by to být chápáno jako anarchie nebo něco, co vede k chaosu. Co to tedy znamená a proč je to tak důležité?

Nevěřím, že je v dnešní době možné vytvořit obsáhlou specifikaci, rok na projektu pracovat, spustit ho a nějakým zázrakem skončit s úspěšným projektem.

Vývoj softwaru je jedním z nejkonkurenčnějších trhů vůbec a požadavky na firmy, které zde působí, se každým dnem mění. Pokud chcete uspět, musíte minimalizovat riziko a testovat své nápady při každém kroku. Nevěřím, že je v dnešní době možné vytvořit obsáhlou specifikaci, rok na projektu pracovat, spustit ho a nějakým zázrakem skončit s úspěšným projektem. Nikdy jsem neviděl projekt, jehož specifikace by se během času několikrát nezměnila.

Jediný způsob, jak rozběhnout váš produkt, je práce s lidmi, kteří v něj věří – jinak produkt nikdy fungovat nebude. Ani milion různých kritérií nepomůže, když se do projektu vývojářský tým plně nepoloží. Proč tedy takovou spolupráci nepodporujeme?

Pro mne je agilní přístup o otevřenosti, podpoře týmu a budování důvěry. Dám lidem víc svobody, zatímco se držíte pevně daného rozpočtu, může být trochu děsivé – zažil jsem to jak u projektů pro naše klienty, tak u našich vlastních. Ztráta kontroly je jednou z nejhorších věcí, co se může stát, zvlášť pro ty z nás, kdo jsme zvyklí vést a pyšnit se našimi schopnostmi a úspěchy (a egem?). To je často případ právě podnikatelů. A je to o to horší, když všechno vsadíte na jednu kartu.

Budování důvěry je jedinou cestou, pokud chceme do naší práce přinést radost a uživatelům našeho softwaru usnadnit život. Pokud na tomhle budete dál stavět a důvěřovat týmu, který pro vás pracuje, máte mnohem větší šanci uspět. Nebo alespoň včas zjistíte, že nejste na správné cestě, aniž byste vyčerpali zbytečné množství zdrojů.

Filip Háša
Napsal/a
Filip Háša
Podobné příspěvky
ochrana mvp napadu
Jak ochránit Váš nápad ve fázi Proof of Concept a MVP?
Obchod | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak vydělat na appce? 9 ověřených strategií monetizace mobilní aplikace
Marketing | Mobil | Obchod - 11th Listopad 2019
Napsal/a Tým Pixelfield