cz
cz
Zpět

Neduhy responzivních webů

responzivní design
Web - 13th Srpen 2014
Napsal/a Lukáš Kraft

Snad všechny weby se zobrazují perfektně na běžných počítačích, stolní počítače a notebooky jsou však dnes na ústupu. Problém nastává při otevření stránky na tabletu či mobilu. Stránka nepřizpůsobená pro menší displeje je neuvěřitelně otravná. Dlouhé řádky musíte prstem posouvat a v textu se snadno ztratíte. To vyústí v naštvaného uživatele, který se raději podívá po hledaných informacích jinde. Nevyplatí se tedy uživatele s dotykovými obrazovkami ignorovat.

Většina aktuálních webů naštěstí má i svou responzivní verzi. I ty však dnes trpí spoustou neduhů – jedná se jen o zmenšenou verzi normálního webu. Kódér stránky nevynaložil příliš úsilí, jen naskládal prvky nad sebe, zmenšil písmo a hotovo. Takový web ignoruje prsty uživatelů. Je problém se trefit do odkazů; jsou příliš blízko sebe. Uživatel trpí. Když už se vypouští některé prvky, kodér stránky je pouze skryje, ale ve stránce stále jsou, což ji zpomaluje. Pomalost je velkým problémem většiny responzivních webů. Obrázky se nahrávají ve stejné kvalitě jako pro desktop. Dlouhá řada těchto drobných problémů opět způsobuje odchod uživatele za lépe navrženou stránkou.

Perfektní responzivní design je navržen grafikem, pečlivě zpracován kódérem, jsou z něj vypuštěny všechny části určené pro myš a naopak je obohacený o ovládací prvky přizpůsobené pro dotyk. Nahrává se rychle. Zobrazuje se výborně na iPadu s Retinou i na maličkém low-end Androidu. A také je v tomto širokém spektru zařízení otestovaný. Responzivní web není běh na krátkou trať, je třeba mu věnovat stejně, ne-li více pozornosti jako webu desktopovému.

Profilový obrázek
Napsal/a
Lukáš Kraft
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield