cz
cz
Zpět

Mnoho povyku pro Android 9 Pie

Marketing | Obchod - 31st Srpen 2018
Napsal/a Michaela Dvořáková

Jen málokterá značka je tolikrát spojována se slovem update jako Google. V březnu se fanoušci mobilních telefonů s operačním systémem Android dozvěděli o nové verzi známé jako Android P, nicméně až v sprnu jsme se dočkali jeho odhalení v plné kráse, s čímž přišlo i odhalení plného jména – Android 9 Pie. Aktualizace začala nejdříve u telefonů Google Pixel, ale v součastosti jsou potvrzovány aktualizace i pro další telefony, většinou se však jedná o vlajkové lodě jednotlivých značek.

S touto aktualizací však nepřichází “jen” nová verze, je to poprvé, kdy společnosti Google umožňuje beta verzi na jiných zařízeních než pouze svých. Což je samozřejmě pro majitele značek jako Samsung, Sony, Huawei, Xiami a dalších, skvělá zpráva.

Se spuštěním verze Android 9 se Google snažil přinést změny nejen ve funkcionalitě, ale významně se zaměřil i na zlepšení User Experience. Při používání tak můžeme narazit na změny jako zářivější a sytější barvy v rozhraní, představení nových animací včetně kulatých rohů a výřezů obrazovky.

To však není všechno. Jednou s funkcí, kterou jistě ocení každý uživatel chytrého telefonu, je funkce zvaná Adaptive Battery, díky které vydrží telefon nabitý mnohem déle. Celý systém je tak nejen rychlejší, ale zároveň úspornější.

Pojďme se podívat na další funkce, co nám, uživatelům, Android 9 přinese.

Navigace gesty…hledá se zmizelé tlačítko

Jednou z velkých změn, které Google ve své poslední verzi udělal, je navigace gesty. Všichni víme, že většina zařízení s Androidem má tři tlačítka – jedno slouží k návratu na domovskou obrazovku, druhým se dostaneme o krok zpět a poslední nám zobrazí přehled naposledy použitých mobilních aplikací.

Co se tedy v této navigaci mění? Umístění zůstává stále stejné, ale rozdílný bude tvar tlačítka pro domovskou obrazovku. Bude vypadat jako malý oválek a navíc se bude pohybovat. Bude tak možné jej využít klasicky jak jsme zvyklí nebo díky němu otevřít nedávno používáné mobilní aplikace. Toho se docílí pomocí jeho přetažení do pravé strany. Při přidržení tlačítka se pak tradičně zapne Google Assistant. Tlačítko pro zobrazení naposledy použitých aplikací je ve verzi Android 9 nenávratně pryč.

Delší výdrž baterie…sen každého uživatele

Google čelil problémům okolo výdrže baterie dost dlouho. Možná proto Android 9 přichází se změnou v podobě Adaptive Battery, která se po čase přispůsobí tomu, jak uživatel svůj mobilní telefon používá a spotřebu baterie tak dokáže vhodně regulovat.

Uživatelé beta verze Androidu P dokonce uvádí, že výdrž baterie se zlepšila až o 20 %. U tohoto faktu hraje velkou roli umělá inteligence, která dokáže vhodně přizpůsobit jas obrazovky a přizpůsobuje chod zařízení preferencím uživatele.

App Dashboard…léčba pro závisláky

Google mimo jiné představil i funkci App Dashboard, aby uživatel měl představu o tom, jak svůj mobilní telefon využívá. Dozvíme se tak například kolik minut (hodin) denně je mobilní telefon využíván a jaké mobilní aplikace jsou spouštěny nejčastěji. Nebude chybět ani údaj o tom, kolikrát za den svůj mobilní telefon odemknete (a to si piště, že se bude jednat o mnohem vyšší číslo, než si myslíte).

Funkce nevyrušovat

Tuto funkci představil Apple pro operační systém iOS již před nějakou dobou, bylo tedy jen otázkou času, kdy jej bude Google následovat. Pokud telefonu řeknete, že nechcete být vyrušováni, jednoduše se přestanou zobrazovat nechtěné notifikace. Aktivace této funkce je víc než jednoduchá, stačí položit mobilní telefon obrazovkou dolů.

Tmavý motiv

Nejedna diskuse se vedla okolo toho, zda Google pro novou verzi Androidu připravuje tmavý motiv. Všechny tyto spekulace výustily, když byl tmavý motiv opravdu představen. Díky němu budou moci uživatelé přepínat mezi tmavým a světlým motivem přímo v nastavení telefonu.

Změny v otáčení obrazovky

Změny týkající se otáčení obrazovky mohou být poměrně užitečné. Pokud máte zapnutý zámek otáčení, který zabraňuje tomu, aby se obraz při otočení telefonu sám přizpůsobil, naleznete na obrazovce malé tlačítko. Po kliknutí na něj se obrazovka otočí i přes zámek otáčení a není potřeba jej deaktivovat.

Vylepšení bezpečnosti a soukromí

Google se také pokusil o vylepšení bezpečnosti a soukromí uživatelů. V nové verzi Androidu tak nebude žádná mobilní aplikace moci získat přístup k žádným informacím, když bude běžet pouze na pozadí. Týká se to samozřejmě také mikrofonu a fotoaparátu. Nejenže by tedy měla být bezpečnost na zcela jiné úrovni než předtím, ale mělo by to také napomoct k šetření baterie.

Časovač u aplikací

Další funkcí, kterou ocení především rodiče menších dětí, je možnost nastavení časovače u aplikací, jenž měří čas, který strávíte použitím mobilní aplikace. Proč je to užitečné pro rodiče? Mohou nastavit u aplikace například 20 minut, po jejichž vyčerpání se aplikace vypne, její ikonka zešedne a aplikaci nebude možné otevřít.

Změna umístění hodin

Hodiny, které se doposud zobrazovaly na pravé straně obrazovky byly v Androidu 9 přesunuty doleva. Není to sice velká změna, ale nabírá důležitosti u telefonů s výřezem displeje, který má například OnePlus 6 nebo Huawei P20 ve všech verzích. Pokud si chcete přečíst, jak výřez ovlivní vývoj mobilních aplikací, můžete si přečíst náš předchozí článek.

Další vychytávky

Mezi další zdánlivé maličkosti (pro někoho však veledůležité vychytávky) patří nové emotikony obsahující vyobrazení lamy nebo superhrdinů. Další funkcí pak bude možnost před spaním vypnout modré světlo obrazovky nebo ji dokonce kompletně přepnout jen na odstíny šedé.

Pokud váš telefon patří mezi vybrané šťastlivce, kteří aktualizaci získají, budete ji mít samořejmě zcela zdarma, stačí kliknout na tlačítko aktualizovat systém, až se vám v telefonu zobrazí v notifikacích.

Většina změn v Androidu 9 se zdá býti k lepšímu, jiné asi budou pro většinu uživatelů téměř zbytečné (například nové emotikony). Největší výhodou však nepochybně je a bude zrychlení telefonu a větší výdrž baterie.

Michaela Dvořáková
Napsal/a
Michaela Dvořáková
Podobné příspěvky
ochrana mvp napadu
Jak ochránit Váš nápad ve fázi Proof of Concept a MVP?
Obchod | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield