cz
cz
Zpět

Hudba pro celou kancelář – co funguje?

Aktuality - 15th Listopad 2018
Napsal/a Lukáš Kraft

Debata o výhodách a nevýhodách open office je nekonečná. Open office podněcuje k lepší spolupráci, hluk jím způsobený může být ale při hluboké práci zkrátka moc. Pokud pak nemáte při hluku v kanceláři kam fyzicky uniknout, je hudba tou nejlepší alternativou.

Hudba, kterou máte rádi, je pro soustředění nejlepší

Pokud potřebujete intenzivně pracovat, je vhodnější poslouchat hudbu, kterou znáte a máte rádi. Důvodem je, že nová hudba může být náročná na pozornost. Nevíte, co očekávat, máte tendenci pozorně poslouchat, jste zvědaví, co přijde dál. Kamenem úrazu u nové hudby mohou být také slova. Místo soustředění na práci se soustředíte na slova. S hudbou, kterou máte rádi, víte, co vás čeká. Nemusíte jí věnovat pozornost.

Každý máme ale jiný vkus

Ačkoliv hudba, kterou máte rádi, by měla mít prioritu, najít společnou hudbu pro kancelář je náročným úkolem. Každý máme jiný vkus. Níže najdete proto několik žánrů všeobecně vhodných k práci, a také důvody, proč jsou vlastně vhodné.

Klasická hudba

Bez rušivých slov a často považována za nejkvalitnější formu hudby. Klasická hudba je proto populární volbou. Barokní melodie mají měřitelný dopad na produktivitu. Nicméně, ne všechny klasické hudby jsou stejně vhodné – dramatické zvraty a obraty Tokáty a fugy v d moll nemusí být tak vhodné jako daleko jemnější skladba Pro Elišku.

Elektronická hudba

Elektronická hudba má tendenci vyhovovat naší potřebě přítomnosti zvuku. Jde o repetitivní hudbu, ale v dobrém smyslu. Narozdíl od vzrůstů a pádů klasické hudby, ta elektronická zdůrazňuje pouze několik vybraných melodií, které na sobě staví. To může pomoci naší pozornosti, protože opakované tóny nejsou tolik rušivé.

Hudba z her

Herní skladatelé ví, že ideální hudba pro mnoho situací je ta, která zvyšuje zážitek aniž by rušila. Jedním z nejpopulárnějších návrhů všech dob na Redditu na “hudbu, která pomáhá s koncentrací”, je SimCity soundtrack.

Ambient

Půjčím si definici z Wikipedie: Ambient je hudební styl vycházející z předpokladu, že všechny zvuky, které nás obklopují, mohou být hudbou.

Mírný hluk okolí a přirozené zvuky, například vlny na pláži, zlepšují schopnost soustředit se. Ať už jsou tyto zvuky záměrně vytvořeny nebo jsou přirozené, jemný hluk oproti hluku hlasitému či naprostému tichu může být velmi užitečný při kreativní práci.

A jak je to u nás?

Válčíme. Ondra si k vývoji mobilní aplikace rád pustí český punk, Kamila by nejraději testovala webové aplikace při rytmu zumby a já s Radkem jim to neméně rádi přepneme na deep house. Zkrátka každý má to svoje, takže pokud se někdo potřebuje ponořit do hluboké práce, nasadí si sluchátka a současně se tak ponoří do své hudby.

Profilový obrázek
Napsal/a
Lukáš Kraft
Podobné příspěvky
Virtuální cestování pro seniory: Rozjíždíme první produkt pro Flying Kale
Aktuality | Design - 9th Únor 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
AppParade očima Pixelfieldu
Aktuality - 3rd Červen 2019
Napsal/a Michaela Dvořáková