cz
cz
Zpět

Hodnota jednoduchosti

Design | Marketing - 22nd Červenec 2015
Napsal/a Tým Pixelfield

Chcete-li něco zdůraznit, odstraňte vše nepodstatné okolo.

Dnes se podíváme na 10 nejcennějších značek světa současnosti podle žebříčku BrandZ Top 100. Co dělají tyto značky jinak?

Dnes trochu navážeme na poslední článek, ve kterém jsem zmiňoval vývoj loga v čase a současné trendy, které směřují k jednoduchosti provedení loga, potažmo celé značky. Také jsem zmiňoval cenu značky pro firmu a nutnost investice do kvalitního loga již na počátku samotné firmy. Spojíme to tedy dohromady a podíváme se na 10 nejcennějších značek světa současnosti a jejich vývoj z pohledu designu. Vycházet budu z aktuálního žebříčku BrandZ Top 100, který sestavuje výzkumná agentura Millward Brown. Jen pro pořádek, uvádím firmy podle ceny samotné značku, nikoliv podle tržní kapitalizace firem. Pro zajímavost, pro 2015 je číslo jedna čínský gigant ICBC.

10 – Marlboro (80 mld. USD)

Marlboro je značka cigaret firmy Altria Group, Inc. Značka je známá pro své reklamy s kovbojem (od Leo Barneta) a je pojmenovaná po Great Marlborough Street, ve které sídlila původní továrna.

 

marlboro

 

9 – McDonald´s (81 mld. USD)

McDonald’s Corporation je společnost provozující jeden z největších světových řetězců rychlého občerstvení. Byla založena v roce 1940 bratry McDonaldovými, kteří svůj první stánek otevřeli v Kalifornii. Její rozmach však začal až v roce 1955, kdy ji převzal podnikatel Ray Kroc.

 

mc_donalds

 

8 – Coca Cola (84 mld. USD)

Coca-Cola je registrována v USA od roku 1944. Jejím vynálezcem byl  James Stith Pemberton, který se původně snažil najít náhražku za Morfium, který byl nucen dlouhodobě užívat vzhledem ke svému válečnému zranění. Nakonec se mu to v roce 1886 povedlo a příběh jedné z celosvětově nejznámějších značek mohl začít. Autorem značky a loga je Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson, který přišel s názvem Coca-Cola a rovnou vymyslel i její logo a design, který vznikl jeho nezaměnitelným rukopisem.

 

cola

7 – Verizon (86 mld. USD)

Společnost působící zejména na poli telekomunikací je současně největším operátorem v USA. Jen pro zajímavost je „autorem“ třetí největší obchodní transakce v historii. V roce 2013 odkoupil Verizon 45 procentní podíl z podniku Verizon Wireless, který vlastnil společně s britským Vodafonem. Tím se stal největším mobilním operátorem v USA. Za tento podíl zaplatil astronomických 2,5 bilionu korun!!!, což je částka odpovídající zhruba 125 násobku hodnoty značky Škoda. Mimochodem, Škoda je nejhodnotnější tuzemskou značkou.

 

ver

6 – AT&T (90 mld. USD)

AT&T (American Telephone and Telegraph) je americká telekomunikační společnost založena 3. března 1885. Činnost začala AT&T v New Yorku. Sedm let poté se síť rozšířila do Chicaga a v roce 1915 do San Franciska. V roce 1927 bylo vytvořeno transatlantické spojení a používalo při tom rádio. Teprve v roce 1957 bylo vytvořeno kabelové spojení. Po určitou dobu byla největší telefonní společností na světě s největší kabelovou sítí. V jejich laboratořích (Bell Labs) se zrodil mimo jiné operační systém UNIX a jazyk C aC++. Koule, která je logem firmy, byla vytvořena Saulem Bassem v roce 1983. Pojmenoval ji Hvězda smrti. Inspirací pro něj byla série filmů Hvězdné války.

 

ATandT

5 – Visa (92 mld. USD)

Visa, Inc., běžně označována jako VISA (Visa International Service Association), je nadnárodní společnost se sídlem v San Francisco v Kalifornii, Spojených státech. Společnost provozuje největší světovou síť elektronických plateb, správu plateb mezi finančními institucemi, obchodníky, spotřebiteli, podniky a orgány státní správy.

 

visa

4 – IBM (94 mld. USD)

Společnost IBM (International Business Machines Corporation) byla založena roku 1888. Od roku 1911 funguje jako akciová společnost podnikající v oboru informačních technologií. Její hlavní činnosti jsou výroba a prodej počítačového softwaru, hardwaru a poskytování služeb v oblasti IT.

 

ibm

3 – Microsoft (115 mld. USD)

Microsoft Corporation je americká akciová nadnárodní společnost se sídlem v Redmondu ve státě Washington. Zabývá se vývojem, výrobou, licencováním a podporou široké škály produktů a služeb, které jsou spjaté především s počítači. Byla založena 4. dubna 1975 za účelem vývoje a prodeje interpretů BASIC pro Altair 8800, poté ale začala v polovině osmdesátých let dominovat trhu s operačními systémy pro domácí počítače se systémem MS-DOS, který následovala série operačních systému Microsoft Windows.

 

microsoft

2 – Google (174 mld. USD)

Google je americká společnost sídlící v Mountain View v Silicon Valley jižně od San Franciska v Kalifornii. Společnost je známá především díky svému internetovému vyhledávači, jehož popularita je taková, že se dnes již používá i sloveso googlovat či googlit ve smyslu hledat na internetu. V roce 2006 se toto sloveso objevilo dokonce i v Oxford English Dictionary.

 

google

1 – Apple (247 mld. USD)

Apple Inc., dříve Apple Computer Inc., je americká firma se sídlem ve městě Cupertino v Kalifornii byla založena v roce 1976. Apple se specializuje na vývoj a prodej hardwaru a softwaru. Apple je jeden z nejsilnějších lovebrands s propracovaným marketingem, značkou a velmi silnou základnou věrných spotřebitelů.

 

apple

 

 

 

Důvod tvarového zjednodušování značek a jejich tvarosloví je jasný – použitelnost a čitelnost. Na závěr jedno moje oblíbené – Shell. Opět krásný příklad… méně je někdy více.

 

bonus

 

Profilový obrázek
Napsal/a
Tým Pixelfield
Podobné příspěvky
propagace proof of concept
Propagace MVP a Proof of Concept
Design | Proof of Concept | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield