cz
cz
Zpět

Google v mobilním vyhledávání upřednostňuje mobilní verze webu

responzivní design
Mobil | Web - 27th Květen 2015
Napsal/a Veronika Vycpálková

Google jde s dobou, o čemž nás přesvědčuje zas a znovu. Aktuálně změnou algoritmu, který zohlední mobilní verze webových prezentací. Co můžeme od tohoto algoritmu očekávat?

Informace o této novince jsou fanaticky probírány ze všech stran a není divu. Můžeme očekávat, že jde o významnou změnu, která zamíchá výsledky vyhledávání. Je tomu ale opravdu tak? Reálně má Google tímto algoritmem v mobilním vyhledávání zvýhodnit weby, které jsou optimalizované pro mobilní zařízení, ať už jde o mobilní verzi nebo responzivní web.

Co tedy můžeme od tohoto algoritmu očekávat?

Realita je taková, že k množství současných faktorů, které ovlivňují pozice webů ve výsledcích vyhledávání, přiřadil Google navíc tzv. Mobile-Friendly Ranking Factor (nebo také Mobile Ranking Signal). A to pouze na mobilních zařízení, nedotkne se to tedy vyhledávání na desktopech ani tabletech. Reálně mají být ovlivněna ta zařízení, jejichž user-agent je označován jako “mobile” a viewport není větší než 6,3 palce.
Rozhodně je ale přehnané si aktualizaci vykládat tak, že kdo nebyl již při spuštění aktualizace připraven na tuto změnu, končí.

Dle agentury ComScore v celosvětovém měřítku vyhledávání přes mobilní zařízení již pokořilo desktop.

(Zdroj: comScore.com)

Když se podíváme na vývoj mobilní návštěvnosti v ČR, zjistíme, že i zde má tato aktualizace své opodstatnění. Přestože při porovnání s osatními evropskými zeměmi v tomto ohledu trochu zaostáváme, NetMonitor uvádí, že již téměř polovina českých internetových uživatelů navštěvuje webové stránky z mobilního zařízení.

A je to pro váš web vůbec nezbytné?

Z výše uvedených statistik v tomto článku jasně vyplývá, že je vhodné mobilnímu webu a mobilnímu marketingu věnovat pozornost. Jak velký je podíl a dlouhodobý trend mobilní návštěvnosti na vašem webu, můžete zjistit v Google Analytics. Přestože pro vás teď přístupy z mobilních zařízení nemusí být stěžejní, je předčasné je zatracovat. Návštěv přes mobilní zařízení stále přibývá a jinak tomu již asi nebude.

A jaký web je vhodný pro mobilní zařízení a tablety?

Při hodnocení použitelnosti na mobilních zařízeních nás zajímá:

  • velikost textu pro pohodlné čtení na takových zařízeních,
  • vzdálenost jednotlivých prvků od sebe (například odkazů),
  • nastavení viewportu pro mobilní telefony,
  • zda se na stránce nenachází obsah širší než obrazovka,
  • jestli nejsou použity nekompatibilní pluginy jako Flash nebo Silverlight,
  • a rychlost načítání stránky.

Další velmi důležitá vlastnost tohoto webu spočívá v přístupu k JavaScriptu a CSS (kaskádovým stylům). Google má tak jedinečnou možnost vyhodnotit, jestli je podle něj web vhodný také pro zobrazení v přenosných zařízeních. Proto je nezbytné neblokovat přístupy v robots.txt.

Nejste si jistí, jestli je Váš web odladěný také pro mobilní telefony?

Jestliže máte web napojený na Google webmaster tools, pravděpodobně Vás Google upozornil touto zprávou:

Můžete to zjistit poměrně jednoduše také například využitím testu použitelnosti webu v mobilech přímo od Google.
Výstupem z tohoto testu bude věhlasné zvolání Google, že je daný web mobile-friendly, nebo naopak, a v takovém případě uvede také limity daného webu, na jejichž opravě můžete začít pracovat.

Výsledek je však nutné brát s rezervou. Hodnocení je prosté vyhovění formálním pravidlům, které je možné „strojově“ ověřit, mnoho chyb ale zůstane neodhaleno. Skutečně dobrou použitelnost pro návštěvníky vašeho webu tedy nezaručí.

Již zhruba půl roku se můžeme ve výsledcích vyhledávání setkat s předzvěstí této aktualizace, kterou je označení mobile-friendly webů. K tomuto kroku přistoupil Google pro zvýšení komfortu hledajících.

Nejste připraveni na nový algoritmus Google a chcete mu statečně čelit? Ozvěte se nám! Rádi se s vámi na to při bezplatné konzultaci podíváme a budete-li chtít, nabídneme vám řešení.

Profilový obrázek
Napsal/a
Veronika Vycpálková
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield