cz
cz
Zpět

GIT příručka pro QA: Užitečné příkazy pro testery kvality

Web - 10th Listopad 2015
Napsal/a masliak

V dnešním článku se budeme věnovat GITu. V úvodu se soustředíme na GIT příkazy, které jsou užitečné pro QA (Quality Assurance), tedy pro testery kvality. Přečtěte si více.

Co je to vlastně ten GIT?

GIT je distribuovaný systém kontroly verzí využívaný v rámci vývoje softwaru.

A proč je důležité, aby testeři (dále QA) uměli používat GIT příkazy?

Pokud Vaše společnost využívá ve svém vývojovém cyklu GIT, osvojením si některých užitečných příkazů značně ulehčíte práci svým kolegům z vývoje, jelikož je nebudete muset obtěžovat pokaždé, když budete potřebovat, aby se ve Vašem repozitáři projevili poslední změny atp.

GIT je rozsáhlý systém s velkou spoustou rozličných příkazů. Musí ale QA umět správně používat všechny příkazy, jako třeba git clone nebo git stash? Samozřejmě, že nemusí! 🙂

GIT příkazy

Níže uvádím seznam GIT příkazů, které používám v rámci své každodenní testovací praxe.

Nejprve potřebujete otevřít složku s aktivním GIT repozitářem. Status aktivní větve si zobrazíte zadáním následujícího příkazu.:

git status

Pokud máte v repozitáři více větví, můžete si zobrazit jejich seznam s vyznačením momentálně aktivní větve tímto příkazem:

git branch

Pokud potřebujete otestovat větev s velkým množstvím změn, můžete si ji vytáhnout z core dev repo do Vašeho lokálního repozitáře, a to pomocí následujícího příkazu:

git fetch 

Například: git fetch -a origin [branchWithFix]:[branchWithFix]

Tím jste dostali tuto větev do Vašeho repozitáře, ale sami se stále nacházíte na Vaší předchozí větvi. K přepnutí na větev, kterou jste si právě vytáhli do vlastního repozitáře, použijte:

git checkout [branchNameYouWantToSwitch]

Pokud byly nějaké úpravy “zmerdžovány” s hlavní větví (master), k aktualizování větve ve Vašem repozitáři využijete:

git pull

Například můžete použít “git pull origin master”, pokud potřebujete aktualizovat Vaši hlavní větev, a “git pull [branchNameYouWantToUpdate]:[branchNameYouWantToPull]”, když chcete aktualizovat jednu konkrétní větev.

Můžete si také zobrazit historii změn Vašeho repozitáře, která zahrnuje SHA1 hash identifikátor každé změny, jejího autora a datum. Poslední změna bude vždy nahoře. Zobrazení historie změn :

git log

Log ukočíte stisknutím “Q”.

Existuje také funkce vyhledávání konkrétních úprav podle SHA1 nebo jejich popisu, abyste si mohli zkontrolovat, zda se dané změny uložily do Vašeho adresáře, či nikoliv. Pro vyhledávání stiskněte “/”, napište číslo změny nebo její popis a stiskněte enter.

To jsou všechny GIT příkazy, které budete ke své práci QA potřebovat. Doufám, že Vám tento článek usnadní život 🙂

Chcete, aby také Váš web prošel pečlivým testováním v průběhu vývoje a před jeho spuštěním? Pro nás je to samozřejmost, ozvěte se nám a můžeme to společně probrat.

Zdroj:

http://git-scm.com/book/en/v2

Profilový obrázek
Napsal/a
masliak
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield