cz
cz
Zpět

Dostane se nám elektronika pod kůži?

22nd Září 2019
Napsal/a Tým Pixelfield

Informace o zdravotním stavu uživatele dostupná v našem mobilních zařízení? Ano, přesně na to se soustředí výzkumný tým vedený profesorem Takao Someya z University of Tokyo’s Graduate School of Engineering. Podařilo se jim vytvořit ultra tenký, elastický display, který je umístěn přímo na naší pokožce. Přenos vitálních funkcí z pokožky je umožněn prodyšným elektrodových senzorem. Díky tomu může uživatel získat informace o svém tepu, svalovém stahu či záznam průběhu elektrokardiogramu. Všechny tyhle informace jsou odesílány do mobilního zařízení. S daty je možné dále pracovat, uchovávat je nebo prostřednictvím mobilní aplikace odesílat dál. Vývoj mobilní aplikace, která by získaná data zpracovávala a informovala tak uživatele o jeho aktuálním zdravotním stavu, by byla pro všechny uživatele skvělá. Pro biomedicínský senzor se používá označení “skin electronics”. Jedná se o velký pokrok v technologii polovodičů, protože umožní uživateli v reálním čase sledovat naměřené hodnoty a dále s nimi pracovat.

Jedním z hlavních cílů vývoje systému “skin electronics” je zpřístupnit a poskytnout lidem informace o jejich zdraví tak, aby se daly včas odhalit možné zdravotní komplikace. Stejně tak zlepšit dosavadní dostupnost domácí zdravotní péče. V současné chvíli existují pouze hodinky či mobilní aplikace, která sledují uživatelům pulz. Přístroje, která získavají data o zdravotním stavu uživatele samozřejmě existují, nikoliv v takové formě, aby uživatel měl data v reálném čase vždy při sobě. Tento biomedicínský senzor v kombinaci s mobilní aplikací může být skvělým pomocníkem v péči o starší či nemocné lidi. Získávat informace či data ze stávajících zařízení či přístrojů je velmi komplikované a uživatel odborná data nedokáže zprocesovat. V případě, že by byla možnost kontrolovat náš zdravotní stav nebo našich blízkých a předejít tak možným zdravotním komplikací, je prosbou většiny uživatelů.

Senzor, který by byl umístěn na pokožce uživatele je prodyšný a ohebný. Je vytvořen z lehkých a měkkých materiálu, aby se přizpůsobil pohybu pokožky a uživatele nijak neomezoval. Tento senzor je oproti svým předchůdcům již vylepšený o některé vlastnosti. Jedná se hlavně o jeho pevné přichycení k pokožce a vysoké stabilitě na vzduchu. V současné chvíli se materiál stále testuje a je ho možné nosit pouze týden v kuse. 

Autoři senzoru věří, že v následujících třech letech by mohlo dojít k jeho uvedení na trh. Prosby uživatelů o zlepšení dosavadní kontroly vitální funkcí jsou stále větší. Vzhledem ke stárnoucí populaci a velkému zájmu společnosti, by mohl tento systém přispět ke zlepšení kvality života mnoho lidem. Můžeme se tedy v následujících letech těšit na vývoj mobilních aplikací, které uživatelský komfort z používání senzoru ještě prohloubí.

Profilový obrázek
Napsal/a
Tým Pixelfield
Podobné příspěvky
48 věcí, na které si jako start-up musíte dávat pozor
30th Prosinec 2019
Napsal/a Tým Pixelfield
Absolutně pohlcující obsah – budoucnost AR/VR v éře 5G
28th Listopad 2019
Napsal/a Tým Pixelfield