cz
cz
Zpět

Digitální projekty – kdy si najmout tým a kdy stavět vlastní

5th Září 2019
Napsal/a Tým Pixelfield

Nedám vám jednoduchou odpověď! Ještě předtím, že se pustím do své úvahy musím předestřít, že jsem ředitelem Pixelfieldu, agentury, která dělá především vývoj mobilní aplikací. Můžete mě proto považovat za zaujatého:). V posledních letech jsem ale pracoval s mnoha firmami všech velikostí – od start-upů po korporáty. Někteří z nich se stali našimi klienty, někteří dokonce kamarády. 

V poslední době jsem se podílel na rozjezdu nového byznysu a to mě donutil přemýšlet nad tím, zda a kdy bych najímal obdobnou agenturu, jako jsme my sami. Jsem od přírody nedůvěřivý, takže vybrat partnery a vsadit na něj svůj projekt, je mi přirozeně proti srtsti. Na druhou stranu – chtěl bych raději procházet všemi strastmi, které s sebou přináší budování vývojářského a designérského týmu? Jako podnikatel musíte zvažovat všehna pro a proti. 

Je vývoj jádro vašeho podnikání

První otázku, kterou si musíte položit, je jak důležité je IT ve vašem obchodním modelu. Je to základ vaší firmy, nebo nástroj k dosažení jiných cílů? Kde leží vaše nejvyšší hodnota, kterou přinášíte vaším klientům? Tak například jako personální agentura budete dávat dohromady ty správné podniky a zaměstnance. Vaše přidaná hodnota je vytvoření “shody”. Nebude to tedy váš web, ikdyž to může být primární zdroj tvorby nových leadů. 

V každé fázi podnikání, ale především v začátku, je ideální zůstat co nejvíce flexibilní a “lean”. Proto je nutné soustředit se na jádro podnikání a přidanou hodnotu, kterou přinášíme klientovi. Pokud se naše pozornost upne jinam, může to být zásadní problém. Viděl jsem hodně firem, kde IT oddělení ovládlo zbytek firmy a udávalo tempo i směr vývoje. Ztratit ze zřetele klienta a místo toho se soustředit na vlasntí vnitřní procesy nikdy nevede k ničemu pozitivnímu. 

Rychlost je všechno

Když už mluvím o IT, které udává tempo, znamená to většinou zpomalení. Pomalu fungující týmy, které dodávají výsledky pozdě a zpomalují tak rozvoj firmy a všechna ostatní oddělení, jsou něco co jsem viděl nesčetněkrát. Všeobecná frustrace a nechuť, která se pak šíří mezi celou firmu, může být likvidační. Obzvlášť ve chvíli, kdy se ze zpoždění v řádech týdnů nebo měsíců stane standard.

Rychlost na trh je zásadní a váš tým vývojářů, až už je vlastní nebo najmutý, to musí chápat a dodávat vše včas. Ne o den později, ne o týden později. Je to zásadní pro každý byzny a není možné tolerovat žádně zpoždění. Potřebujete tým, který toto chápe, respektuje a naplňuje. Bohužel, tento přístup není v IT odvětví častý, právě naopak. A tak se při stavění nového týmu pro vývoj aplikací nebo webů vždycky setkáte s problémem najít ty správné vývojáře, kteří mají takto nastavené priority.

Jaké schopnosti vám chybí?

Nezvládnete postavit vlastní tým, pokud nemáte letité zkušenosti s produkcí digitálních projektů. Souvisejícíc procesy a postupy nejsou něco, co je možné naučit se za týden. Pokud vám tyto zkušenosti chybí, potřebujete je nahradit. Potřebné znalosti může přinést jak dobře vybraný technický ředitel, tak dobře zvolený technologický partner. 

Pokud potřebujete někoho, kdo projekt vyřeší i procesně, nikoliv vám pouze dodá vývojáře na určitou dobu, vyhněte se klasickým vývojářským firmám, které vám na projekt dají cenovku a tím pro ně management končí. Potřebujete technologického partnera, který rozumí všem postupům a donutí vás je dodržovat. Pokud se rozhodnete pouze pro vývojáře, můžete, podle mojí zkušenosti, velmi rychle skončit se zrušeným projektem.

Postavit funkční tým chce čas

Postavit opravdu dobře fungující tým může trvat měsíce, nebo i roky. I pro nás to bylo těžké  dlouho jsme zápasili s nastavováním všech procesů, firemní kultury a komunikace s klienty tak, abychom byli skutečně efektivní a doručovali kvalitní projekty vždy včas. Tvorba týmu není jen o výběru jednotlivců se správný skillsetem v životopise. 

Co bych tedy dělal? Jsem v dost odlišné pozici, než většina podnikatelů. Stavěl jsem a trénoval týmy roky. Přesto bych zvážil externí tým, pokud bych našel takový, kterému jsem schopen důvěřovat, je zaměřen na dlouhodobou spolupráci a partnerství a ne pouze na doručení jednoho produktu podle obsáhlé specifikace. Pokud bych tyto zkušenosti neměl, musel bych o to pečlivěji vybírat.

Takže, jakou radu bych dal na závěr? Zvažte, co je jádro vašeho podnikání a know-how, kde má smysl investovat do vlasntího týmu a procházet jeho budováním, a kde je přednější rychlost, kvalita a výsledky. Zvažte kriticky svoje schopnosti a možnosti a dejte přednost řešení, které vám dá dostatek prostoru soustředit se na činnost, kterou přinášíte hodnotu vašim zákazníkům.

A vzhledem k tomu, že tento článek čtete na našem blogu, pravděpodobně hledáte pomoc pro vývoj mobilních aplikací nebo vývoj software. Budeme rádi, když se s námi spojíte a prodiskutujete váš projekt.

Profilový obrázek
Napsal/a
Tým Pixelfield
Podobné příspěvky
48 věcí, na které si jako start-up musíte dávat pozor
30th Prosinec 2019
Napsal/a Tým Pixelfield
Absolutně pohlcující obsah – budoucnost AR/VR v éře 5G
28th Listopad 2019
Napsal/a Tým Pixelfield