cz
cz
Zpět

Co říká Android na výřez v displeji

23rd Srpen 2018
Napsal/a Michaela Dvořáková

Není to tak dávno, co na trh přišly telefony s výřezem v horní části displeje, který v současné době umožňuje co největší využití přední plochy mobilních telefonů. Telefony s Androidem mají oficálně podporovaný výřez u telefonů s operačním systémem Android 9 a vyšší.

Od chvíle, co se výřezy objevily se lidé rozdělili na dva protichůdné tábory. Jedni je považují za nevzhledné a zbytečné, druzí to považují za chytrou vychytávku. V prvním pololetí letošního roku byl výřez v displeji považován téměř za známku prestiže, protože se začal objevovat převážně na vlajkových modelech značek výrobců mobilních telefonů. Pokud potříte mezi skupinu odpůrců výřezu, dá se v nastavení telefonu nastavit, aby část displeje okolo výřezu zůstala černá, takže na první pohled bude výřez skrytý.

Co na to Google

Google v nedávné době vydal ohledně vyříznutých displejů zprávu s doporučeními, kde vypichuje zvláště následující:

  • Jedna hrana telefonu by měla mít maximálně jeden výřez
  • Zařízení by němělo celkově mít víc než dva výřezy (ač taková zařízení na trhu zatím vůbec nejsou)
  • Zařízení by nemělo mít výřez ani na jedné z delších stran

Pokud tyto základní zásady nebudou dodržovány, je více než pravděpodobné, že na zařízení pak nebudou řádně fungovat mobilní aplikace.

Pro vývojáře tento výřez byl několik měsíců hotovou noční můrou. Nikdo nechce vyvinout mobilní aplikaci a následně zjistit, že některá z jejích funkcí se na telefonu zobrazuje špatně jen kvůli tomu, že tam prostě “chybí” kus displeje. Až začátkem března Google vydal nástroj, který vývojářům umožnil své aplikace na výřezy testovat.

Naše hodnocení

Osobně jsem již několik měsíců majitelkou mobilního telefonu Huawei P20 a celkový dojem z výřezu v telefonu je dobrý. Nutno podotknout, že výřez je o mnoho menší než u nejmenovaného modelu s operačním systémem iOS. 🙂

Většina aplikací výřezu sice přizpůsobena není, ale v drtivé většině se pak kolem výřežu jednoduše objeví lišta s uporněními nebo čistě barevný pružek. Jen málo kdy se mi stalo, že by funkčnost aplikace byla ovlivněna tím, že se špatně přispůsobuje výřezu v displeji. Na druhou stranu jsem však byla celkem překvapená tím, že například aplikace na YouTube si nebyla schopná poradit s poměrem displeje 18:9, narozdíl třeba od Netflixu, kde se video pěkně přizpůsobí a využije tak plný potenciál displeje.

Jaká bude budoucnost těchto výřezů asi v současné době nikdo není schopný říct. Ale již nyní výrobci vymyšlí způsob, jak z přední strany senzory a fotoaparát odstranit úplně a získat tak plochu čístě pro displej bez nutnosti výřezů.

Michaela Dvořáková
Napsal/a
Michaela Dvořáková
Podobné příspěvky
48 věcí, na které si jako start-up musíte dávat pozor
30th Prosinec 2019
Napsal/a Tým Pixelfield
Absolutně pohlcující obsah – budoucnost AR/VR v éře 5G
28th Listopad 2019
Napsal/a Tým Pixelfield