cz
cz
Zpět

B2B aplikace – když váš produkt není pro všechny

Marketing | Obchod - 24th Srpen 2018
Napsal/a Michaela Dvořáková

Problémem při prodeji B2B, bez ohledu na to, jaký váš produkt je, je to, že nechcete cílit na masy lidí. Samozřejmě chcete prodat co nejvíc, ale zároveň víte, že váš produkt, v našem případě tedy mobilní aplikace, není pro všechny.

Trh je v součastosti nejrůznějšími aplikacemi zahlcený. Při vývoji mobilní aplikaci je potřeba myslet na to, jak vaši zákazníci v budoucnu aplikaci najdou, jaké máte možnosti její propagace.

Podívejme se na možnost, jak můžete svou mobilní aplikaci na míru distribuovat skrze platformu iOS, přestože uživatelé Androidu jsou na trhu v převaze.

Není uživatel jako uživatel

Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem iOS mají, což je determinováno už cenou těchto zařízení, diametrálně odlišnou výši platu. Asi není třeba zmiňovat, že jejich plat má za rok o nějakou tu nulu víc než uživatele telefonu se systémem Android. Většina uživatelů, co v kapse nosí nějaký ten jablečný přistroj, pracuje v technologickém odvětví.

Nutno také dodat, že přes větší podíl Androidu je Apple stále na vztestupu.

Nejčastější distribuční kanály

Jedním z nejběžních způsobů, jak mobilní aplikaci dostat do světa, je její publikace v App Store. V takovém připadě bude vaše appka přístupná všem majitelům zařízení s operačním systémem Apple. Díky optimalizaci pro App Store pak můžete časem svou appku dostat na přední příčky. Plusem je také to, že obchody s aplikacemi využívá každý, takže nehrozí žádný problém se stažením a případnou platbou. Na druhé straně není vždycky tak jednoduché vaši mobilní appku do App Store nahrát.

Před nahráváním aplikace do App Store je potřeba se obeznámit se všemi pravidly, které Apple pro svůj obchod stanovil. Schválení aplikace v App Store se může také někdy protáhnout a váš časový plán může utrpět slušné škody.

Strategie ad-hoc

Strategii ad-hoc většinou využíváme pro dočasnou distribuci nebo soukromé beta testování. Nicméně se dá využít i jako cesta k vašim B2B zákazníkům.

Pojďme se podívat, jak to funguje. Ad-hoc se píše v binárním kódu. Nicméně ten není kompatibilní s každým zařízením s iOS, takže je třeba podniknout ještě o pár kroků víc.

Vývojáři k tomu potřebují mít UDID každého zařízení, které bude použito k přístupu k appce. Pak je nutné každé z těchto zařízení registrovat do Apple Member Center.

Aplikaci pak můžete svým klientům doručit tak, že jim pošlete email s odkazem na její stažení.

Tato strategie je obzvláště jednoduchá pro zařízení, která už UDID registrované mají. Pokud se rozhodnete u své aplikace právě pro ad-hoc strategii, budete muset appku vyexportovat pomocí Xcode a pak zvolit možnost ad-hoc. Po exportu binárního kódu budete mít možnost distribuce pomocí MDM.

Jedná se o poměrně jednoduchý koncept, ale je třeba získat a správně naložit se všemi UDID, aby aplikace pro klienty byla kompatibilní s jejich zařízením.

Zkuste Enterprise Program

U obou výše zmíněných možností jsme narazili na zásadní problém s časem. Při využití App Store se může proces schválení aplikace pěkně prodloužit. Při metodě ad-hoc zas musíte každé zařízení registrovat.

Pokud zvolíte tuto možnost, bude potřeba si poradit samostatně, neboť Apple zde žádnou pomoc nenabízí. Je to však velmi jednoduché, stačí se zaregistrovat do programu Apple Enterprise.

Distribuce je pak velmi podobná jako u ad-hoc. Pošlete e-mail nebo specifické URL lidem, u kterých chcete, aby si vaši aplikaci stáhli. Další možností přístupu je MDM, kde se opět vracíme k použití binárního kódu.

Ač se App Store zdá jako nejjednodušší možnost, musíte vždy zvážit i časové hledisko. Zvlášť, když je možností více, mohla by být ve výsledku škoda se upínat jen na jednu.

Michaela Dvořáková
Napsal/a
Michaela Dvořáková
Podobné příspěvky
ochrana mvp napadu
Jak ochránit Váš nápad ve fázi Proof of Concept a MVP?
Obchod | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield