cz
cz
Zpět

Jak na animace v mobilních aplikacích

Design | Mobil - 20th Srpen 2018
Napsal/a Michaela Dvořáková

Animace jsou nepostradatelnou součástí při vývoji libovolného digitálního produktu, aplikace nebo webové stránky. Zkuste se zamyslet kdy jste naposledy narazili na mobilní aplikaci, která by neobsahovala ani jednu animaci.

Pouštíte se do vývoje aplikace poprvé? Podívejte se na našeho kompletního průvodce vývojem aplikací.

Při tvorbě animací je potřeba zaměření na detail. Proto je potřeba zvážit několik faktorů při jejich tvorbě.

Jaké je využití animací u mobilních aplikací?

Jedním z hlavních cílů je zlepšení user experience (v čestině známé také jako uživatelská zkušenost). Animace v mobilních aplikacích pomáhají identifikovat spojení mezi jednotlivými elementy a náhledy, dávají uživatelům zpětnou vazbu k tomu, co se zrovna děje, ukazují na hierarchii stránek a přitahují pozornost na důležité prvky a funkce.

Dobře promyšlené pohyby dělají uživatelské rozhraní předvídatejnějším, jednodušším k ovládání a navigaci. Navíc to u mnoho uživatelů vyvolá mnohem větší radost z používání…kdo by neměl rád, když se zobrazí nějaká povedená animace. Celková interakce všech elementů aplikace, tudíž včetně animací, přispívá k celkovému dojmu, který uživatel při používání aplikace nabyde.

Co byste měli zvážit při tvorbě animací pro mobilní aplikace?

Při vytváření animace je nutné vždy brát v úvahu současné trendy v mobilním UI designu, stejně jako dodržení principů UX u platformy, pro kterou se animace tvoří. Pokud se ocitnete v situaci, kdy jsou tyto principy nedostatečné, je potřeba vytvořit něco naprosto nového. V takovém připadě není ostuda vzít do ruky starý dobrý papír a tužku a své prvnotní nápady nejprve hodit na papír, nakreslit si přibližné interakce a později se k tomu vracet až do té doby, než nápad přivedete k dokonalosti a převedete jej do digitální podoby.

Pro dobrou odezvu na animace v mobilní aplikaci je důležité také jejich propojení se značkou. V mnoha případech animace dokonce musí korespondovat s hlavní podstatou produktu a potřeb cílové skupiny. Například při tvorbě aplikace pro děti tak není nic jednoduššího než používat hodně barev a animované postavičky, které miluje snad každé dítě.

Ve chvíli, kdy se naplno ponoříte do tvorby animace, si musíte uvědomit, že netvoříte animovaný film, ale “pohou” animaci jako součást vývoje mobilní aplikace. Nikdo nechce čekat moc dlouho, než animace skončí a v tomhle případě ani nezáleží na její kvalitě. Ve chvíli, kdy si chcete přes svou appku objednat třeba pizzu budete chtít objednávku pravděpodobně odeslat co nejdříve. Někdy rozhodují i vteřiny. Pokud si délkou animace nejste jistí, není nic jednoduššího než ji otestovat. I kdyby to mělo být jen na kolegovi, který sedí u stolu vedle vás.

Michaela Dvořáková
Napsal/a
Michaela Dvořáková
Podobné příspěvky
propagace proof of concept
Propagace MVP a Proof of Concept
Design | Proof of Concept | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield