cz
cz
Zpět

Android Pay dorazil do Česka. Rozšíří se placení mobilní aplikací?

Mobil - 16th Listopad 2017
Napsal/a Mai Phuong Nguyenová

Vývoj mobilních aplikací jede rapidně vysokým tempem. Nebylo to tak dávno, kdy byl hitem technologií dnes už legenda mezi mobily Nokia 3310. Po 17 letech se mobilní telefony vyvinuly natolik, že je možné s nimi i bezkontaktně platit.

14.listopadu 2017 oznámil Google spuštění Android Pay v České republice. Můžeme se pyšnit, že se Česko zařadilo v pořadí hned jako druhá země ve střední Evropě, kde se Google rozhodl tuto službu zprovoznit. Tzv. m-commerce ostatně patří mezi trendy ve vývoji mobilních aplikací.

Placení telefonem však není nijakou novinkou. Některé banky už tuto možnost svým klientům poskytují, a to prostřednictvím vlastních mobilních aplikací. ČSOB má například aplikaci „Na nákupy“. Komerční banka má zase NFC platbu integrovanou přímo do její bankovní aplikace. Ten, kdo používá platbu mobilem, nemusí sahat do peněženky pro platební kartu, postačí mu přiložení telefonu. Příchodem univerzálního Android Pay se tak může placení mobilním telefonem mezi lidmi více rozšířit. Momentálně ho podporují sice jen některé banky, ale můžeme očekávat, že se brzy připojí další.

Jaké jsou výhody?

Zapomeňte na PIN

Při placení vyšších částek si nemusíte už pamatovat pin, protože k tomu vám s Android Pay postačí jen odemčení mobilu.

Online i offline

Říkáte si, jak budete platit, pokud nebudete mít přístup k internetu? Nevadí, s Android Pay můžete v klidu platit i v offline režimu.

Více karet v jednom

Do aplikace Android Pay lze vložit současně více platebních karet. Pokud máte tedy více účtů a platebních karet, nemusíte s sebou nosit celý štos, ale vystačíte si s telefonem.

Plaťte hodinkami

Pokud vlastníte hodinky, které podporují platformu Android Wear, můžete jako machři platit i hodinkami.

Věrnostní kartičky

Věrnostní kartičky dnes už nabízí většina obchodníků. Peněženka se nám pak právě těmito kartičkami množí a častokrát je už nemáme ani kam dávat. Android Pay umožňuje si jednotlivé věrnostní karty do aplikace nahrát. Stejně tak to platí i u karet dárkových. Budete mít pak vše pohromadě.

Co ale bezpečnost?

Google při představení systému vychválil právě jeho bezpečnost. Do částky 500 Kč lze platit telefonem, aniž byste ho odemykali. Při vyšších částkách bude třeba mobil nejprve odemknout. Nejbezpečnější variantou je odemykání pomocí otisků prstu, či skenu obličeje. Oproti platební kartě nemusíte ani při ztrátě zařízení účet blokovat. V aplikaci totiž nebudou uchovávány data z platební karty. To funguje na základě generování virtuálních náhodných čísel (tokenů), které následně transakci propojí s bankovním účtem uživatele. V případě ztráty telefonu máte tyto možnosti:

  • „Najdi moje zařízení“ – pomocí této služby lze zjistit polohu ztraceného telefonu
  • Do telefonu vložit nové heslo
  • Celý obsah telefonu vymazat

Co se ale stane, pokud si ztráty telefonu ihned nevšimneme a nezakročíme? Zloděj bude moci v obchodně libovolně platit do 500 Kč, stejně jako v případě použití platební karty. V tomto případě nevím, jak si Google onu zvýšenou bezpečnost tedy představuje.

Závěrem

Programování aplikací pro android ušlo opět o kus dál. Banky, které mají Android Pay zavedeny, předvídají, že by službu mohlo využívat až desítky tisíc klientů. Konkurenční Apple Pay zažívá úspěch v USA. Skončí tím éra plastových platebních karet?

Vývoj mobilních aplikací je i naše parketa. Zavolejte si o nezávaznou konzultaci.

Profilový obrázek
Napsal/a
Mai Phuong Nguyenová
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield