14.listopadu 2017 oznámil Google spuštění Android Pay v České republice. Můžeme se pyšnit, že se Česko zařadilo v pořadí hned jako druhá země ve střední Evropě, kde se Google rozhodl tuto službu zprovoznit. Tzv. m-commerce ostatně patří mezi trendy ve vývoji mobilních aplikací.
Placení telefonem však není nijakou novinkou. Některé banky už tuto možnost svým klientům poskytují, a to prostřednictvím vlastních mobilních aplikací. ČSOB má například aplikaci „Na nákupy“. Komerční banka má zase NFC platbu integrovanou přímo do její bankovní aplikace. Ten, kdo používá platbu mobilem, nemusí sahat do peněženky pro platební kartu, postačí mu přiložení telefonu. Příchodem univerzálního Android Pay se tak může placení mobilním telefonem mezi lidmi více rozšířit. Momentálně ho podporují sice jen některé banky, ale můžeme očekávat, že se brzy připojí další.
Při placení vyšších částek si nemusíte už pamatovat pin, protože k tomu vám s Android Pay postačí jen odemčení mobilu.
Říkáte si, jak budete platit, pokud nebudete mít přístup k internetu? Nevadí, s Android Pay můžete v klidu platit i v offline režimu.
Do aplikace Android Pay lze vložit současně více platebních karet. Pokud máte tedy více účtů a platebních karet, nemusíte s sebou nosit celý štos, ale vystačíte si s telefonem.
Pokud vlastníte hodinky, které podporují platformu Android Wear, můžete jako machři platit i hodinkami.
Věrnostní kartičky dnes už nabízí většina obchodníků. Peněženka se nám pak právě těmito kartičkami množí a častokrát je už nemáme ani kam dávat. Android Pay umožňuje si jednotlivé věrnostní karty do aplikace nahrát. Stejně tak to platí i u karet dárkových. Budete mít pak vše pohromadě.
Google při představení systému vychválil právě jeho bezpečnost. Do částky 500 Kč lze platit telefonem, aniž byste ho odemykali. Při vyšších částkách bude třeba mobil nejprve odemknout. Nejbezpečnější variantou je odemykání pomocí otisků prstu, či skenu obličeje. Oproti platební kartě nemusíte ani při ztrátě zařízení účet blokovat. V aplikaci totiž nebudou uchovávány data z platební karty. To funguje na základě generování virtuálních náhodných čísel (tokenů), které následně transakci propojí s bankovním účtem uživatele. V případě ztráty telefonu máte tyto možnosti:
Co se ale stane, pokud si ztráty telefonu ihned nevšimneme a nezakročíme? Zloděj bude moci v obchodně libovolně platit do 500 Kč, stejně jako v případě použití platební karty. V tomto případě nevím, jak si Google onu zvýšenou bezpečnost tedy představuje.
Programování aplikací pro android ušlo opět o kus dál. Banky, které mají Android Pay zavedeny, předvídají, že by službu mohlo využívat až desítky tisíc klientů. Konkurenční Apple Pay zažívá úspěch v USA. Skončí tím éra plastových platebních karet?
Vývoj mobilních aplikací je i naše parketa. Zavolejte si o nezávaznou konzultaci.