cz
cz
Zpět

Jak se vyvíjely technologie webových stránek a aplikací od roku 1990 dodnes?

Web - 22nd Červen 2017
Napsal/a Michal Vávra

Web, tak jak ho známe, je z vývojového hlediska velice mladý. O to překotnější vývoj však prožívá. S ohledem na to, jak se vše přemisťuje na web a do mobilních aplikací, se stále více vyvíjí současné technologie a další stále vznikají.

Když weby prostě jenom byly

Není to tak dávno, kdy se tyto technologie daly spočítat na prstech jedné ruky, internet byl doménou spíše vědeckou a webové stránky byly pouze statické nosiče obsahu. A pod pojmem statické je myšleno, že měly pevně daný obsah, který se nijak negeneroval. Šlo zkrátka o dokument. Tyto dokumenty byly pro internetové prohlížeče označkovány pomocí HTML, tedy Hyper Text Markup Language. Nebudeme Vás ale zbytečně trápit podrobnostmi. Jedná se primárně o sémantické označení částí dokumentu – nadpisy, odstavce, obrázky, citace a další) a vše, co prohlížeč potřeboval k zobrazení kýženého dokumentu. Díky své jednoduchosti je s námi HTML již od roku 1990, byť s různými vývojovými verzemi.

Když weby začaly komunikovat

Daleko zajímavější začaly být webové stránky ve chvíli, kdy dokázaly na uživatele reagovat, nějak s nimi interagovat. V tu chvíli se možnosti webu rozšířily z prostého nabízení informací také k jejich sběru. Uživatelé mohli začít odesílat formuláře, přizpůsobovat web a lépe používat vyhledávání. Například vyhledávací služby předtím neexistovaly, šlo pouze o něco, jako je telefonní seznam, kde byly vypsány weby. Pro požadovanou dynamiku bylo následně třeba začít programovat webové aplikace.

Zlom na tomto poli přinesla technologie Common Gateway Interface, zkráceně CGI, což je protokol na připojení webového serveru s externí aplikací. Díky tomu bylo možné stránky generovat na základě vstupu a odeslat uživateli vygenerovaný výstup. Tento protokol byl postupně vytlačen jinými, více integrovanými řešeními, např. ASP.NET, Java a dnes už nejrozšířenějším PHP.

Éra PHP

PHP je s námi od roku 1995, což je více než 20 let. Za tu dobu prošlo značnými změnami. Prapůvodně šlo o nástroj pro snadnou úpravu osobních stránek apod. – odtud také vznikl název Personal Home Page, neboli PHP. Již od počátku byl tento skriptovací jazyk vyvíjen s podporou komunity a především díky tomu se dočkal tak masivního rozšíření, o kterém dnes můžeme mluvit. Podle statistik přes 80 % webů pohání právě PHP, což je už velice silná pozice.

Ruku v ruce s tímto „tržním“ podílem jde i skutečnost, že pro PHP existuje velké množství frameworků, díky kterým je možné vyvíjet obrovským tempem. Tyto frameworky zpracovávají standardní funkce, jako je základní obsluha požadavku, formuláře, bezpečnost, přihlášení a další. Vývojář tak nemusí vše v každé aplikaci znovu vyvíjet a může se tak více věnovat vlastní logice aplikace.

Vzhledem k rychlosti vývoje těchto technologií zejména v posledních letech, není velká pravděpodobnost dalšího raketového vývoje. PHP s námi určitě ještě řadu let bude, a to především díky podpoře za strany komunity a hostingů, kde prakticky každý nabízí hostování PHP. Avšak konkurenční jazyky se vyvíjejí možná ještě rychlejším tempem, takže za pár let může být vše úplně jinak.

Chcete web, který bude naplno využívat technologie dnešní doby? Rádi Vám pomůžeme.

Profilový obrázek
Napsal/a
Michal Vávra
Podobné příspěvky
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield
Jak využít AR v marketingu: Kompletní průvodce rozšířenou realitou v kampaních
Design | Marketing | Mobil | Web - 27th Březen 2020
Napsal/a Tým Pixelfield