cz
cz
Zpět

5 tipů jak použít flat design

Design - 14th Listopad 2017
Napsal/a Mai Phuong Nguyenová

Jak uživatelsky zpřístupnit flat design? Na co byste si měli při návrhu webu ve flat designu dávat pozor a jaké nejčastější chyby dělávají designeři při její implementaci se podíváme v následujícím článku.

Tvorba webu v tzv. flat designu je jedním z mnoha stylů současného webdesignu. Jedná se však o jeden z nejvýznamnějších. Používá se jak na webech, tak i při tvorbě mobilních aplikací, či dokonce operačních systémech.

Flat design v operačních systémech – Metro windows 8 (zdroj: pcworld.com)

Potenciálních výhod pro využití flat designu je mnoho. Poměrně snadno se z něho vytváří responzivní design pro mobilní verze webu, což je v současné éře mobilních zařízení téměř nutností každé webové stránky. Flat design je navíc jednoduchý, čistý a minimalistický bez zbytečných ozdobných prvků. Odstraňuje veškeré nadbytečné stylistické prvky, čímž snižuje dobu načítání. Pro uživatele je pak takové prostředí webové stránky mnohem srozumitelnější a lépe ovladatelné.

Nicméně tvorba webových stránek s sebou přináší i jistá úskalí. 

5 tipů na flat design

1.Konzistentní vizuál

Nemíchejte styly. Snažte se do webové stránky vložit soudržnost. Rozlište vizuální styl jednotlivých prvků. Odkazy by měly být například výrazně odlišitelné od statického textu. Uživatel se musí na vašem webu dobře orientovat. Pokud bude určitý element na webu působit jako odkaz, lidé se budou snažit na něj klikat. Budou očekávat interakci a místo toho se nic nestane. Takový zážitek na webu může být značně frustrující a vy tak přijdete zbytečně o návštěvníky nebo dokonce zákazníky.

2. Tradiční vzory

Snažte se využívat tradiční layouty a vzory co nejvíce, jak je to možné. Takové prostředí uživatelé již dobře znají a vědí, jak se v něm mají orientovat, co mohou očekávat a jak s webovými stránkami mohou interagovat.

3.Kontrast

Za třetí dejte pozornost kontrastu. Spousta flat ui designerů používá dejme tomu světle zelené písmo na zelené pozadí. To sice může působit esteticky, ale praktické využití je již nulové. Takový text není pro uživatele snadno čitelný. A i kdyby byl, návštěvník si takového textu nemusí ani všimnout. Takže pokud chcete na svém webu na něco upozornit, nezapomínejte na kontrast.

4.Hloubka

Nebojte se použít v grafice hloubku. I když máte webové stránky ve flat designu, neznamená to, že nemůžete využít iluzi třetích rozměrů. Klidně využijte trochu stínování, přidejte ho k textuře.  Vytvoření vrstev vám k uživatelské přívětivosti určitě pomůže.

Flat design využívající hloubku (Zdroj: pinterest.com)

5.Odkazujte

Pokuste se odkazovat všude, kde se dá. Pokud máte například nadpis, o kterém si uživatelé mohou myslet, že se jedná o link a budou na něj klikat, odkažte z něj. Právě to bývá ve flat designu častým problémem. Lidé na webu čekají odkazy, kterých se jim nedostává.   

Profilový obrázek
Napsal/a
Mai Phuong Nguyenová
Podobné příspěvky
propagace proof of concept
Propagace MVP a Proof of Concept
Design | Proof of Concept | Start-upy - 2nd Říjen 2021
Napsal/a Tým Pixelfield
Prioritizace pro startupy krok za krokem: PriX metoda pro plánování releasů
Design | Mobil | Web - 3rd Duben 2020
Napsal/a Tým Pixelfield